Έλληνες (Οδυσσέας)

Status
Not open for further replies.

ggero

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Jun 5, 2009
1,014
260
Greece
Μετά απο μερικούς μήνες συμβίωσης με τον Οδυσσέα καθώς και άπειρα setups (2πλά,3πλά σύρματα και φιτίλια) έχω καταλήξει σε μερικά συμπεράσματα τα οποία θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας :

1) Ο Οδυσσέας παίζει μπάλα ακόμη και με αντιστάσεις κάτω του 1Ω χωρίς να μασάει...
2) Δεν παίζει ρόλο το setup αλλά τα watts (αντίσταση σε σχέση με τάση)... Ίδια watts θα μας δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα ανεξαρτήτου setup (σε throat hit)
3) Η σύνθεση του υγρού που καπνίζουμε ευθύνεται για το πόσο γρήγορα πιάνει κατάλοιπα η αντίστασή μας. Όσο πιο σκουρόχρωμο αλλά και και πιο "VG" υγρό έχουμε, τόσο πιο γρήγορα θα "μπουκώσει" η αντίστασή μας.
4) "κλασμένες" μπαταρίες που δουλεύουν κοντά στο 1Ω αντίσταση στον Οδυσσέα, σταματάνε να αποδίδουν ικανοποιητικά όταν η τάση τους πέσει κάτω απο 4.02V
5) Η δύναμη ατμίσματος (ντουμάνι) σε ενα setup χαμηλής αντίστασης στα 4.2Volts είναι καλή, αλλά η δύναμη που σου δίνει ένα setup στα 6.4Volts είναι καλύτερη (στα ίδια watts)
6) Η αντίσταση του Οδυσσέα όταν δουλεύει σε short mode βγάζει περισσότερα ml ικανοποιητικού ατμίσματος, απ ότι όταν δουλεύει σε long mode. Προφανώς λόγω μεγαλύτερων θερμοκρασιών, πίεσης αλλά και μεταλλικού επιστομίου (το οποίο βοηθά στην πιο άμεση απαγωγή θερμότητας)
7) Το στρίψιμο της αντίστασης σε οποιοδήποτε setup, πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο σφιχτό. Δεν μπορεί να το στραγγαλίσει διότι το υλικό είναι τέτοιο που απορροφάει το υγρό ακόμη και σε μια κατάσταση στραγγαλισμού.
8) Υπάρχει διαφορά στην γεύση όταν χρησιμοποιούμε μεταλλικό ή πλαστικό tank, όπως υπάρχει και διαφορά στο ντουμάνι/throat hit, όταν χρησιμοποιούμε επιστόμιο μικρότερης διατομής από το default εργοστασιακό.
9) Μεγαλύτερης διατομής σύρμα αντίστασης, μας δίδει μικρότερο throat hit σε σχέση με σύρμα μικρότερης διατομής, στο ίδιο setup.
10) Μεγαλύτερη διατομή σύρματος αντίστασης, έχει την τάση να πιάνει πιο εύκολα κατάλοιπα σε σχέση με ένα σύρμα αντίστασης μικρότερης διατομής.
11) Όταν το κουμπί στο GGTS ανεβάζει θερμοκρασία, σημαίνει οτι κάπου η αντίστασή μας βραχυκυκλώνει με το σώμα του GG (γιαυτό και προτείνεται να χρησιμοποιούμε fuse σε κάθε περίπτωση)
12) Όταν το όλο σύστημα GG-Odysseus είναι απαλλαγμένο από βρομιές-μαυρίλες και σκόνες στα σπειρώματα αλλά και στα επιμέρους κομμάτια του (εσωτερικά-εξωτερικά), έχουμε την μέγιστη απόδοση στο άτμισμα.
13) Εαν το setup μας γίνει όπως πρέπει, είναι σίγουρο ότι δεν θα έχουμε διαρροές υγρού στον πόλο αλλά ούτε και πτώση απόδοσης εώς ότου "τελειώσει" η μπαταρία μας.
14) Όταν χρησιμοποιούμε χαμηλή αντίσταση στον Οδυσσέα ( ή dual coil ), πρέπει να έχουμε το νου μας στην μπαταρία καθώς υπάρχει ο κίνδυνος (λόγω χαμηλής αντίστασης) να πέσει η τάση της μπαταρίας κάτω απο το επιτρεπτό όριο και αυτή να εξακολουθεί να ατμίζει.
15) Η συνάρτηση mg νικοτίνης/watts ατμίσματος, είναι το μυστικό ώστε να κατέβει ο οποιοσδήποτε απο υψηλά επίπεδα mg νικοτίνης σε χαμηλά.
16) Όσο πιο κοντά είναι οι σπείρες της αντίστασης σε ένα setup, τόσο περισσότερο αυξάνεται η θερμοκρασία τοπικά και άρα έχουμε καλύτερο throat hit.
 
Last edited:

imeothanasis

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Feb 13, 2009
47,882
34,510
Athens, Hellas
gg-goldengreek.com
Το 9 ειναι λαθος Γιωργο. Κατα τα υπολοιπα εισαι περιπου σωστος και πραγματι Ο Οδυσσεας δεν μασαει τιποτα. 6 βολτ με 1,3 αντισταση σημερα και παει σαν το αεροσκαφος του Στελιου χαχαχαχα

υγ. Τον εχω επισης δουλεψει με 0,7ωμ στα 3,7 βολτ και δεν τρεχει απολυτως τιποτα
 
Last edited:

imeothanasis

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Feb 13, 2009
47,882
34,510
Athens, Hellas
gg-goldengreek.com
Επισης παρατηρησα μια αντιφαση μεταξυ 2 και 5 Γιωργο.

Οσο για το 7 πιστευω οτι οσο πιο σφιχτο το φυτιλι, τοσο το καλυτερο, αλλά αυτη ειναι μονο η αποψη μου. Μπορει εσυ να εχεις καλυτερα αποτελεσματα με την μεθοδο σου φυσικα
 
Last edited:

imeothanasis

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Feb 13, 2009
47,882
34,510
Athens, Hellas
gg-goldengreek.com
και αυτο πολυ σωστο καπταιν
Επίσης αυτό που νομίζω ότι κάνει διαφορα στο throat hit είναι και τo τύλιγμα στο σύρμα. Αν είναι τυλιγμένο κοντά δίνει καλύτερο από αν το απλώσεις λίγο
 

ggero

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Jun 5, 2009
1,014
260
Greece
Θανάση και Στέλλιο για δείτε καλύτερα...Νομίζω κάνετε λάθος που με κατηγορείτε !!! Το ίδιο λέμε !
Αλλά βέβαια..4 το πρωί πως να δείτε με καθαρό μυαλό τι γράφω !!! :p

Διόρθωσα και έκανα και προσθήκη για να είναι ολοκληρωμένο σύμφωνα και με τις διορθώσεις σας :)
 

CaptSteve

Airborn ECF Guru
ECF Veteran
Verified Member
Nov 20, 2011
14,537
40,523
41,000ft at M 0.85
Είσαι πολύ σωστός ggero, σύμφωνο με όσα είπες. Αποδεικνύει ότι ο Οδυσσέας είναι πραγματικά πολυμήχανος:toast:

Γιώργο, δεν σε κατηγόρησα συμφώνησα μαζί σου και είπα ότι είσαι σωστός. Πόσους καφέδες είπες ρε σει????:laugh:
 

ggero

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Jun 5, 2009
1,014
260
Greece
Στέλλιο εννοείται πως κάνω χιούμορ και φυσικά δεν εννοούσα αυτό που είπα :)

Εαν δεν κάνουμε και λίγο "μασλάτι" που έλεγε και η γιαγιά μου, με την κατάσταση που επικρατεί εδώ στην Ελλάδα δεν "βγαίνει" :)
 

imeothanasis

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Feb 13, 2009
47,882
34,510
Athens, Hellas
gg-goldengreek.com
νομιζω οτι υπαρχει αντιφαση μεταξυ του 2 και του 5 Γιωργο.
Οσο για το σφιξιμο του συρματος πανω στο φυτιλι, εγω απλως ειπα την αποψη μου. Αν η δικη σου ειναι διαφορετικη δεν υπαρχερι λογος να την αλλαξεις:)
 

ArXoS

Senior Member
ECF Veteran
Verified Member
Jan 2, 2012
145
61
Athens
www.greekmasa.gr
16) Όσο πιο κοντά είναι οι σπείρες της αντίστασης σε ένα setup, τόσο περισσότερο αυξάνεται η θερμοκρασία τοπικά και άρα έχουμε καλύτερο throat hit.

Αυτό δεν το έχω παρατηρήσει, συνήθως προσπαθώ να έχω απλωμένες τις σπείρες μέσα στο κεραμικό για να έχω μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης. Αν χρησιμοποιώ 0.13 σύρμα που βγάζει 2 σπείρες π.χ., προσπαθώ να τις απλώσω όσο πιο αραιά γίνεται ..
Θα το δοκιμάσω πάντως
 

PaNiKoS

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Apr 23, 2012
271
76
GREECE
Θανάση ο νέος Οδυσσέας που έχω στα χέρια μου χωρίς υπερβολες είναι ο τέλειος ατμοποιητής ,αυτό τα λέει όλα και πάλι μπράβο ρε φίλε, είσαι μπροστά:toast:

Και κάτι άλλο.....κανένα upgrade kit θα ξαναβγεί για να μεγαλώσω τον Οδυσσέα? ή έστω μόνο καμιά καμπάνα μεγάλη υπάρχει?
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread