Is it worth making diy juice?

Status
Not open for further replies.

penstyle

Senior Member
ECF Veteran
Verified Member
Mar 11, 2009
227
217
FL
Glassbottleoutlet has some very inexpensive bottles.

My DIY cost of 12mg a few years ago when I bought small bottles of flavor and small sized bottles of Nic, PG, VG was 65 cents per 15 ml bottle. Now I am positive it is much less as I use bulk size nic, gallon size PG and VG.

I have a recipe I just call mint that includes menthol and 4 other flavors, it is my ADV(all day vape). I would be happy to call it ICE ICE BABY and describe it lovingly with a pretty picture and sell it to you for 20 bucks. :) Or you can PM me and I will share it with you if interested.
 

DingerCPA

Vaping Mistress
ECF Veteran
Verified Member
Apr 9, 2014
9,020
61,413
Corn 'n' Cows
I haven't bought pre-made juice in probably 18 months. I love the flexibility of mixing my own, and I love trying new flavors, knowing that the cost won't be that much if it sucks (which, fortunately, doesn't happen very often :) )

I've spent a lot on different flavors - I do have well over 100 different flavorings, some of which I haven't even tried yet - but they're there if I want ;) Stocked up on Nic, PG and VG last year so I haven't had to spend on that.

I'd gotten some blue cobalt glass bottles with the dropper caps. As others have mentioned, they're "entertaining" to get the last dribbles out or to load an RDA or a tank. Recently grabbed some Unicorn squeeze bottles (tall and thin), and they're my go-tos now. Wish I'd ordered more the last time I'd purchased.

If you have "your" flavor - it might be hard to get exactly right, but you might find that "your" version is even better.
 

Elvensilvan

Senior Member
ECF Veteran
Feb 9, 2016
299
163
Nagoya, Japan
Here in Japan, the cost of buying locally for 200 ml of PG and VG would cost about 8 dollars each, plus flavor for about 6 dollars ... which brings the total to about 22 dollars (more if you mix in more flavors) for about 400 ml DIY juice. (and consider that you won't be using all of the flavor in one batch)

Now compare that to a 30 ml bottle sold here ... which costs between 15 and 40 dollars each!

:vapor:
 
  • Like
Reactions: TVC70

Ablonz

Ultra Member
ECF Veteran
Sep 17, 2014
1,616
2,514
Frozen Tundra, WI Cheesehead
@Wichy?itchy Hello and welcome to the forums!!! DIY is where it is at for making your own savings!!!! Well worth the time and effort as then you know what you put in it and it can be suited to your own taste buds as taste is very subjective to everyone. At 90 mls a month, I could make that for around $2.55 with the flavoring. Of course the initial cost is where it impacts first.
 
  • Like
Reactions: Eskie
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread