Log in
Register
Welcome to the world's largest e-cigarette website.
The voice of vaping since 2007
Search
Search titles only
By:
Search titles only
By:
Welcome to the world's largest e-cigarette website.
The voice of vaping since 2007
Forums
Forum list
New posts
Search forums
Leaderboards
Products
Search reviews
Brands-Connect
Latest content
Vaping.com
Disposable Vapes
Vape Juice
Vape Kits
Vape Pods
Vape Coils
Star Suppliers
Media
New media
Search media
Blogs
New entries
New comments
Blog list
Search blogs
Log in
Register
Search
Search titles only
By:
Search titles only
By:
More options
Toggle width
Share this page
Share this page
Share
Facebook
X (Twitter)
Reddit
Pinterest
Tumblr
WhatsApp
Email
Share
Link
Menu
Install the app
Install
Forums
E-Cigarette Community
New Members: Introduce Yourself!
New member
JavaScript is disabled. For a better experience, please enable JavaScript in your browser before proceeding.
You are using an out of date browser. It may not display this or other websites correctly.
You should upgrade or use an
alternative browser
.
Reply to thread
Message
<blockquote data-quote="bombastinator" data-source="post: 23713303" data-attributes="member: 43994"><p>You’ve probably got all the tools necessary to DIY then. Well if you want to DIY then you can cut your juice costs by up to 75%. It’s easier than cooking, and a lot faster. The only wrinkle is if you want things to be consistent, or if you’re doing a complicated recipient measurement gets a bit exact.. I avoid this by doing simple single flavor recipes and can often just measure by eye. VG is -$30 a gallon for example. It is used as a cattle laxative. PG is more but not much. Considering the small amounts of nicotine used that won’t be a big cost either. That just leaves flavorings. If you do infusions you can make your own from tobacco leaves. I have no idea why premade juice costs as much as it does. If they cut the price in half they would still make money.</p></blockquote><p></p>
[QUOTE="bombastinator, post: 23713303, member: 43994"] You’ve probably got all the tools necessary to DIY then. Well if you want to DIY then you can cut your juice costs by up to 75%. It’s easier than cooking, and a lot faster. The only wrinkle is if you want things to be consistent, or if you’re doing a complicated recipient measurement gets a bit exact.. I avoid this by doing simple single flavor recipes and can often just measure by eye. VG is -$30 a gallon for example. It is used as a cattle laxative. PG is more but not much. Considering the small amounts of nicotine used that won’t be a big cost either. That just leaves flavorings. If you do infusions you can make your own from tobacco leaves. I have no idea why premade juice costs as much as it does. If they cut the price in half they would still make money. [/QUOTE]
Insert quotes…
Verification
Post reply
Forums
E-Cigarette Community
New Members: Introduce Yourself!
New member
Top
Bottom
Forums
Products
Vaping.com
Star Suppliers
Blogs
Menu
This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
Accept
Learn more…