I looked into buying a 1 liter bottle about a year ago and if memory serves me correctly it came out to about .17 cents per ml. when you included shipping and a int'l pp fee. On paper it made sense, I vape 3-5 mls a day so 1 litre would last at least 200 days.
I didn't follow through with it only because I worried I might get burned out on the flavor. Then there was the question of apples to apples, is DeKang's 555 identical to V4L's or basically does V4L re-label Dekang. If you take the hypothetical that they do, you could actually get pretty close to the .17 cent per ml mark if you were to hit the right 60% sale.
If you say you can get it for with shipping & fees for .11 cents, we can use that as number for comparison.
34 bottles x 30 ml = 1,020 mls or 1.02 liter
$12.5 x 34 bottles = $425.00 Full Retail Price
$425 - 60% = $170.00
17000 / 1020 = 16.6 cents per ml
17700 / 1020 = 17.3 cents per ml shipped
Of course this would only be an apples to apples comparison "if" the V4L Wow 555 was relabeled Dekang. But what if it wasn't? As well, what are the effects of head space (air) in the 1 liter bottle over time as you use more liquid. You would also have to factor in a little of your time (money) for filling smaller bottles for everyday use. You could always save money and not buy new bottles, by using other empty 30 ml bottles you currently own.
So I would say....just wait to get in on a 60% sale. They don't happen too often but I can think of 3 in the last couple of months.
Food for thought......
I remembered shipping was around $40.00 bucks and there was a $25.00 pp fee for Int'l. So if the .11 cent is just per ml cost for the juice...that comes out to approx. $170.00 for the Dekang. So if those additional costs weren't factored into the Dekang purchase, in essence V4L is already giving you the opportunity to make the purchase you are requesting. As an added bonus, they will also provide the juice in new pre-filled 30ml bottles.
I didn't follow through with it only because I worried I might get burned out on the flavor. Then there was the question of apples to apples, is DeKang's 555 identical to V4L's or basically does V4L re-label Dekang. If you take the hypothetical that they do, you could actually get pretty close to the .17 cent per ml mark if you were to hit the right 60% sale.
If you say you can get it for with shipping & fees for .11 cents, we can use that as number for comparison.
34 bottles x 30 ml = 1,020 mls or 1.02 liter
$12.5 x 34 bottles = $425.00 Full Retail Price
$425 - 60% = $170.00
17000 / 1020 = 16.6 cents per ml
17700 / 1020 = 17.3 cents per ml shipped
Of course this would only be an apples to apples comparison "if" the V4L Wow 555 was relabeled Dekang. But what if it wasn't? As well, what are the effects of head space (air) in the 1 liter bottle over time as you use more liquid. You would also have to factor in a little of your time (money) for filling smaller bottles for everyday use. You could always save money and not buy new bottles, by using other empty 30 ml bottles you currently own.
So I would say....just wait to get in on a 60% sale. They don't happen too often but I can think of 3 in the last couple of months.
Food for thought......
I remembered shipping was around $40.00 bucks and there was a $25.00 pp fee for Int'l. So if the .11 cent is just per ml cost for the juice...that comes out to approx. $170.00 for the Dekang. So if those additional costs weren't factored into the Dekang purchase, in essence V4L is already giving you the opportunity to make the purchase you are requesting. As an added bonus, they will also provide the juice in new pre-filled 30ml bottles.
Last edited: