Claus the dutch version below.. maybe you have seen it.. the converted uk doc was hard to follow, but my understanding of it was it did not seem disastrous..please correct me if im wrong..
Forbrugerbeskyttelse af e-cigaretterne
e-cigaret firmaet U2LifeStyle går i clinch med det grå Kina marked pga. manglende forbrugerbeskyttelse gennem et utraditionelt initiativ, ved at introducere PrimusBLUE – et lavpris koncept for e-cig’s – der vil udkonkurrere mange tvivlsomme udbydere.
Det grå marked for elektroniske cigaretter vågner her til morgen op til en stor massiv overraskelse. Det er et faktum at de meget populære elektroniske cigaretter gerne må sælges over internettet i Danmark, men kun når der samtidig er givet tilladelse i det land hvorfra produkterne sælges og afsendes. Det er lægemiddelstyrelsen herhjemme der skal sikre at dette går rigtigt for sig, men U2LifeStyle er trætte af at vente på at der bliver sat ind overfor de virksomheder der arbejder i den ’grå’ zone og handler billige Kina produkter fra deres privatadresse i Danmark. ”Det er ikke det, at de gør noget der er ulovligt – men det faktum, at de ikke forbrugerbeskytter deres produkter, der er problematisk for e-cigaretternes udbredelse” hedder det fra U2LifeStyle – selskabet der markedsfører produkterne PrimusNo.1®.
Skal der sælges filtre til e-cig’en – de filtre som indeholder smagsstoffer fra fødevare industrien og evt. nikotin – bør der som minimum være en udløbsdato på produkterne. Ligeledes må det være et forbrugerkrav at produkterne er testet og accepteret af et laboratorium her i Europa, således at alle kan være sikre på hvad der gemmer sig inde i et nikotinfilter. Og endelig må forbrugerne være sikre på at produkterne ikke indeholder bly, nikkel og andre skadelige metaller. ”Det koster penge og tid at få alt dette på plads, og det gør man ikke bare lige over køkkenbordet” udtaler Bestyrelsesformand Jørn W. Phigalt.
Vi mener ikke at det er rimeligt at udsætte forbrugere for dette og derfor annoncerer vi i dag PrimusBLUE – der er en kvalitetssikret serie af e-cigaretter, der helt på lovlig vis sælges over internettet og hvor produktet samtidig er laboratorium undersøgt af bla. Eurofins, har en synlig udløbsdato og U2LifeStyle står indenfor tests af nikkel, bly og kviksølv forekomster i alle PrimusNo.1® produkterne – tests der klart viser at alle produkter er fritaget for disse.
PrimusBLUE tæller den velkendte og populære lange e-cig, den almindelige e-cigar og den super nye Shorty – den korte e-cig, der til forveksling ligner en almindelig cigaret.
Produkterne ligger alle på 100 € - en pris et godt stykke under de ’grå konkurrenter’ og kommer efter kvalitetskontrol og testning fra Primus-Lageret i Maribor i Slovenien, med posten.
Alle ordre skal afgives på internettet og alle produkter har naturligvis 2 års garanti og en ombytningsret, der giver forbrugeren mulighed for at afprøve produktet – og ønsker man efter afprøvning at opgradere dette til et af selskabets TOP PrimusNo.1® produkter, kan dette gøres.
Vi har rigtig mange kunder der nyder godt af vores udvidede service med fornyelse af atomisere og batterier, på PrimusNo.1® Produkterne – ordningen der principielt giver livsvarig garanti, hvis produktet anvendes jævnligt – ingen andre giver dette.
Vi opfordrer naturligvis ingen til at begynde at ryge, men vi ønsker at give etablerede rygere en frihed til at ryge når de har lyst, samtidig med at de får muligheden for at være mere hensynsfulde og bevidste, ved at reducere passiv rygning. ”Vores PrimusNo.1 Cigarillo – den elektroniske cerut, som vi for nyligt annoncerede til vores ældre medborgere, har allerede bevist at vi med vore produkter kan give noget af en fortabt livsstil tilbage, give frihed og beskytter”
”Efter annonceringen i dag af PrimusBLUE råder U2LifeStyle nu over 2 produkt linjer – den eksklusive PrimusNo.1 linje med 7 lange cigaretter, PrimusLight cigaretten, 4 piber og 4 cigarer, samt cigarilloen – og PrimusBLUE linjen med 4 lange cigaretter, 2 cigarer og så Shorty, som vi forventer os meget af” slutter Lars Lindberg, direktør for PrimusNo.1®
For yderligere information kontakt
Bestyrelsesformand Jørn W. Phigalt
jph@u2lifestyle.eu
direkte telefon +40271221
www.primusblue.dk
PrimusNo.1® e-cig, e-pipe and e-cigar from U2LifeS
Baggrundsviden
PrimusBLUE og PrimusNo.1® er de elektroniske cigaretter, cigarer, cigarilloer eller piber – der giver traditionelle rygere friheden til at indtage nikotin uden at dette generer andre, udsætter dem for passiv rygning - enheder der undlader at forurene miljøet, uden brandfare og samtidig fjerner de negative virkninger ved almindelig tobaksrygning – så som tjære i lungerne og indtagelse af de mange skadelige stoffer der findes i traditionel tobak.
PrimusBLUE og PrimusNo.1® er ikke designet til at få folk til at stoppe med at ryge – det vil vi ikke blande os i” udtaler Jørn W. Phigalt, formand for bestyrelsen i U2LifeStyle der markedsfører og sælger den elektroniske cigaret, cigar, cigarillo og pibe. ”Vi har udviklet et livsstils koncept for rygning, fordi der efter vor mening bør være en mere begavet måde at håndtere ryge politikken på. Det er ikke vores opgave at opdrage rygere – men at levere produkter der giver brugerne alternativer til at bevare den livsstil man ønsker.”
De elektroniske cigaretter, cigarer, cigarilloer og piber (de såkaldte e-cig’s) arbejder alle efter et atomiserings proces hvor høj opløselig nikotinholdig væske, suppleret med aromasubstanser, forstøves i mikroskopiske partikler, der ved hvert sug bringer nikotin i forbindelse med slimhinderne. Effekten af dette, samt smagsoplevelsen som aroma stofferne giver og ens egen udåndingsluft (damp der illudere røg), får rygeren til at opleve en tæt relation til rigtig rygning.
”Gennem aromastofferne og de atomiserede nikotin doser, snyder vi den menneskelige organisme til at tro at den rent faktisk ryger” udtaler Lars Lindberg fra U2LifeStyle. Lars Lindberg er en af pionererne bag PrimusBLUE og PrimusNo.1® der ikke er bleg for at fremhæve at man som storryger er så tæt på at komme til at ryge rigtigt på et Primus Produkt. Endvidere leveres filtrene til produkterne med forskellig nikotin indhold fra 16mg over 11mg til 6 mg for cigaretterne og cigarerne – ja der findes endog et filter med 0mg nikotin – for dem der blot vil have oplevelsen – men ingen nikotin. Der er 4 smagsvarianter.
PrimusBLUE og PrimusNo.1® sælges udelukkende over internettet og leveres fra U2LifeStyle’s selskab i Slovenien. ”Vi har bygget et ServiceCenter og Lager i Maribor – i et af de nyere lande i den Europæiske Union – dels for at servicere vore mange kunder i SydEuropa og Balkan, men også fordi vi som livsstils virksomhed ønsker at arbejde globalt” udtaler Klaus Bryld der er adm. direktør for U2LifeStyle. ”Vi har nu kunder i 19 Europæiske lande og sælger til distributører på 9 andre markeder. Vores sorte cigar er et hit på Balkan, medens den gyldne cigar går som varmt brød i MellemØsten”.
”Lige nu koncentrer vi os om at tage os kærligt af de godt 25 markeder vi allerede har fat i – men vi vil naturligvis fortsætte med at introducere nye produkter indenfor livsstilsområdet.” siger bestyrelsesformand Jørn W. Phigalt.
Yderligere information
U2LifeStyle International
Jørn W.Phigalt
Tlf.: 35120200
PrimusNo.1® e-cig, e-pipe and e-cigar from U2LifeS
Jph@u2lifestyle.eu
Filer og billeder
PrimusBLUE_Shorty1.jpg
Joern.JPG
PrimusBLUE_cigarette3.jpg
Udskriv
Send pressemeddelelse
Hent som word
Flere pressemeddelelser