If you can't find VG in a regular grocery store, try a health food store. We have an awesome one here where I live that carries every nutritional product worth using and a million that I have no idea about.
Anyway, I picked up a quart of food grade VG for $16 at the health food store. They had two different brands and the options were everything from 8 ounce up to a quart. It's really cheap when you figure the per ml cost compared to the little bottles most of the e-
juice vendors sell, and there's no shipping cost when you
buy locally. (I asked them if they might have nicotine liquid and I got a really horrified look from the woman I spoke to....perhaps I should have known better than to ask. Health nuts...go figure!)