Why you SHOULD do-it-yourself.

An economics lesson.

I'll use Totally Wicked as my example. I do this because they are my favorite and if you can't pick on those you love, who can you? It also helps this example that they are also the most expensive. You can substitute the numbers used for what you pay.

30ml is roughly one fluid ounce. A gallon is 128 fluid ounces. A 30ml bottle from TW (any strength, 0-36) costs roughly $30. Therefore, a gallon of TW liquid would cost $3840. No typo... three thousand eight hundred and forty dollars. A gallon of Propylene Glycol costs $22.

My typical percentage of Lorann's flavorings in my recipes runs around 20%. So... to flavor that gallon of PG, I'd use roughly 25 ounces of Lorann's. Roughly 6.4 bottles (4 oz). Almost all of their flavors cost $13 for a 4 oz bottle. Soooo, now we have $83.20 in flavoring costs.

Hold the phones... we've just increased what our store-bought e-juice would have cost us. In adding the flavoring, we now actually have 153 ounces of our DIY liquid. That's now $4590 worth of TW liquids, for a DIY cost of $105. Savvy?

You don't save as much if you aren't into the 0-nic stuff... but using the same info above... if you are into say... 18mg liquid. buy the 36mg instead! By cutting it with PG, you still save thousands of dollars.

I purposefully left Glycerine out of the discussion just to keep it simple. Glycerine is $9.50 for 16 ounces (from the right source), and I use maybe 35-40% in my recipes. It's not necessary.

Let's sum things up:

Cost per Gallon (0 Nic)

DIY - PG $88
DIY - Glycerine $133
TW $3840


Any questions?

Comments

Thats a somewhat unfair comparison - its the 153 childproof bottles, 153 labels, 153 droppers and 459 boxes that really push up the cost :p
 

Blog entry information

Author
Walrus
Views
678
Comments
4
Last update

More entries in ECF Blogs

More entries from Walrus