Mine doesn't seem to have that problem, and at $26/gallon, I can experiment to my heart's content with flavors and not feel too wasteful.In 16 months, I used less than 2 pints of PG. I bought it from the pharmacy for $11.00 a pint.
I bought a gallon at the "farm store". It had a strong chemical odor so I never used it.