Thank you Danrogers.
Yes, DIY is the way to go. I tried talking to my vape shop about e-juice prices but he wouldn't hear any of it. I figured I was smoking about $100 a month and e-juice was going to cost me close to $300 a month. It was insane.
So I took $100 I would have used for tobacco and dumped it in e-juice supplies and I figure I have around 8,000 ML worth of juice now. At 10ML per day......that's a little over 2 years worth of juice for what I would have spent in 10 days at the vape shop and I get to control every aspect of it from nice level to flavor.
It came to a grand total of $1.60 per month is all! That is almost non existent in comparison to commie tobacco products. Of course, I vape more and go through more juice now but it is only a couple more dollars/month than when I vaped 2ml per day.
If I recall correctly by my calculations my actual cost to DIY is .4 cents per ML unflavored and that was only buying 1 gallon of VG and a quart of 100MG Nic. I was buying 100ML at the vape shop for $65+ taxes which totaled just over $70 or 70 cents per ML.
I came from a small business background, both parents and in laws all own their own businesses, so I understand there needs to be a profit, but I could not see paying 150 x cost for a consumable so I started to dabble in DIY. I tried talking to local vape shops about lowering their profit percentage to increase their volume and have a wash in over all profits, but none would hear it.
I still buy all of my hardware from my local B&M - even when they are significantly more expensive, because I see it as a 1 time purchase and done. It is also much easier to deal with returns B&M rather than online. Finally mom and pop shops have a soft spot in my heart.
Yeah my figures were quite accurate but then again I was not buying my supplies from the cheapest place either. So my figures would have been even lower had I been purchasing from a different place. Vape on!
Welcome![]()
Yes. Mine are rather crude. Just something I came up with waiting on the kids to get out of school a couple days ago.
I purchased the VG from TFA for $25 for the gallon. The Nic from RTSVapes and was $40 ish shipped for the quart.
Grand total $65ish + another $30-40 in flavorings from TFA.
I started out vaping 6mg nic and have no problem at all dumping my DIY 6 mg nic to lower the level to 2mg after I purchased better equipment.
The one great thing about DIY is the cost is so reasonable you can AFFORD to mess up. If I buy something at the vape shope for $70 you bet your ... it's getting vaped - it cost to much to dump!!
I think I'm about ready to take the DIY plung myself.
That wasn't so hard to figure out after all.![]()
Welcome @Daddy