I vape mostly (80+% of the time) unflavored. I buy nic by the liter ($45-50 US @ Heartland Vapes, and RTS/Nicotine Giant respectively), and PG ($19 US), and VG ($14 US) by the gallon @ Bulk Apothecary.
A 30mL bottle of 40PG/60VG 18mg/mL unflavored runs me $0.37, not counting the bottle.
I generally buy my flavors in the smallest size available, so I get no savings there. I use as inexpensive mfgs. as TFA and FW, to more expensive ones like FA, INW, and FLV, so prices are a bit all over the board. But, for a bit of a higher-than-normal (for me) example: a 10 flavor, 14.55% total flavoring recipe (DinnerLandy Lemon Tart Remix by dazcole), runs me $1.20/30mL, w/o the bottle.
I vape about 3.5mL per day... so, about 1,278mL a year.
80% of 1,278 is 1,023 multiplied by $0.0123/mL equals $12.58/year
20% of 1,278 is 256 multiplied by $0.04/ml equals $10.24/year
So, I vape $22.82 worth of DIY a year. That's less than half what I paid for my last carton of smokes ($48, and last me 7 days).


Now, if I could just stop buying new flavors, and new hardware, and learn to be content with what I already have... I might actually start saving a little money!


