That was so funny. I have made my juice for 4 years now. And I only screwed up one batch. Thanks for the post.
You are right but I was going on stores that buy their juice from labs that strickly make prebottled juice as most B&M do not mix juice. Seen a lab sell their juice for $6.75 a bottle and our local store I volunteered in sold t for $19.99. That's a good profit margin with no work involved.ejuice is like printing off money. I can make 30ml for as low as $.43 that is hella better than store bought for $19.99.
I simply can't believe they wrote that up and had the nerve to post it.
Ejuice is like printing off money. I can make 30ml for as low as $.43 that is hella better than store bought for $19.99.
I simply can't believe they wrote that up and had the nerve to post it.
Exactly!!!!!, Well saidThere it is entirely! Even factoring in the cost of the bottle, the easily self printed logo sticker with "insert clever name for juice here", and the overhead of operating the store, they are still coming in really cheap for costs, Id give it on average about $2 total cost per bottle which is an $18 markup....oh and dont forget to buy this new cloud machine to put it in so we can triple your ejuice consumption and laugh as you return 5 times a week....wait....whats that? You can make your own? Oh....you shouldnt do that....its ummmmm...dangerous....and you'll probably make a mistake and it wont taste good.
That's what Dollar Shave Club is for. I'll never buy a store razor again (I hope!) just like I hope to not need to buy a premade coil again!The juice is like razor blades( like disposable coils) where the mod is like the razor handle you only buy once ( unless you have a mod addiction.....I've heard of people like that)
The truth is that there are a lot of calculations—more calculations than most people want to do—that go into making e-juice.
There it is entirely! Even factoring in the cost of the bottle, the easily self printed logo sticker with "insert clever name for juice here", and the overhead of operating the store, they are still coming in really cheap for costs, Id give it on average about $2 total cost per bottle which is an $18 markup....oh and dont forget to buy this new cloud machine to put it in so we can triple your ejuice consumption and laugh as you return 5 times a week....wait....whats that? You can make your own? Oh....you shouldnt do that....its ummmmm...dangerous....and you'll probably make a mistake and it wont taste good.
DIY is very much a competitive threat to commercial ejuice labs. When the competition gets fierce, you bear down and strive to make a product that's so good you'll corner the market. It's the reason that fast food joints frequently win out over going to the grocery store and buying and cooking your own comfort food. That, and the prices are reasonable enough that it's not worth cooking sometimes.
If there were juices that were so good that I couldn't match them, yet I longed for that great flavor, I'd pay a vendor to supply them. For now, I'm making DIY juices that are really good ... so good that I don't miss the commercial concoctions I used to vape. Some of my juices are superior because I can fine tune them to my taste.
Then, there's the government aspect of FDA approving or banning vaping hardware and the possibility of juice taxes and supply bans that make DIY attractive. Most of us are concerned that one day the ingredients will be highly taxed or restricted for personal purchase. So, we stockpile and experiment and build our skills to ensure the future of our vaping hobby. Juice is as important to vaping as gas and oil are to making our vehicles run.
went to the safety razor, now embarking on the straight razor challenge....the Learning curve is a .....That's what Dollar Shave Club is for. I'll never buy a store razor again (I hope!) just like I hope to not need to buy a premade coil again!![]()
went to the safety razor, now embarking on the straight razor challenge....the Learning curve is a .....