So, I use 100mg/ml nic base, and I got a gallon of PG and VG for $50. Flavors I got for $1.49 for 10ml...
If there was ANY possible way I could use all that PG and VG at the prices I paid I'm looking at around three cents per ml. This is barring waste of course, but wow. Granted, there are other minor costs and variances but even doubled that's pretty amazing to me.
So far I made two 50ml bottles, and four 30ml bottles. Even if I threw away my supplies now I broke even and I have enough to make 800ml without spending more than another couple dollars on flavoring. So, if I bought four more bottles of flavor, and throw leftover PG/VG and flavors when my nic bottle is gone I am at seven cents per ml. I owe it all to this place and the sharing of information here. You guys rock.
If there was ANY possible way I could use all that PG and VG at the prices I paid I'm looking at around three cents per ml. This is barring waste of course, but wow. Granted, there are other minor costs and variances but even doubled that's pretty amazing to me.
So far I made two 50ml bottles, and four 30ml bottles. Even if I threw away my supplies now I broke even and I have enough to make 800ml without spending more than another couple dollars on flavoring. So, if I bought four more bottles of flavor, and throw leftover PG/VG and flavors when my nic bottle is gone I am at seven cents per ml. I owe it all to this place and the sharing of information here. You guys rock.