Heres an idea. How much would it cost a diy'r to make 3 juices consistantly and sell it all over the world? Im betting you would have a dollar a ml juice real quick, or be dead azz broke even quicker.
Not to diminish diy, but trying to compare costs from your kitchen, for your use, to juices marketed worldwide is ridiculous.
what does that have anything to do with quality though? from what you're saying just because they sell a juice all over the world doesnt mean it has to be good, but since they sell it all over the world it justifies a high price. I was just saying, you can make good juice yourself for much cheaper than the huge majority of pre-made eliquids whether they are bad or good pre-made e-liquids.
if you want to buy a bottle of a eliquid that you like because you are hooked on it then by all means do so. I personally just have done DIY eliquid to find the flavors I want and vape those happily, there are good DIY batches and cheap DIY batches, just like there are bad pre-mades and good pre-mades. The difference is that both the good and bad DIY is cheaper than the good and bad pre-mades. For people who are running low on money or think eliquid suppliers are 'gouging' them (as the title says), i recommended DIY because it is cheaper overall, and doesn't break the bank when you are looking for a 'everyday vape'. DIY is hit and miss just like pre-mades are hit and miss, DIY is just a cheaper alternative that lets you try out more flavors than buying pre-mades. The comparison was made from the users point of view not the business, I certainly would not buy a 20$ bottle of blueberry flavoring that tastes just like some generic blueberry I can make for 3$ (and yes, I've tried several premade blueberries/cheesecakes/peach and they all compare to what I can make in my own 'kitchen')
also, a lot of these american vendors that went out of business did what you exactly said. Most vape businesses in the US started off as just pre-made e-liquid sellers due to the fact that vaping was new, making the e-liquid was cheap, and the majority of the community was uninformed of DIY and how easy it was. They either went out of business or had to expand their product line and become resellers of products made by bigger companies. Most of what still sells now as I see it are either juices that have a huge following since the old days like bobas bounty, or have fancy advertising/marketing.
Pretty pictures and fancy words sells as much as anything else, but this 3$ bottle of my own diy cinnamon sugar cookie/gingerbread/condensed milk tastes as good as most 20$+ ejuice I've ever bought.
Also, I think i'll name it "The Nightmare Before Christmas", stick it in a 30ML black PET plastic bottle with a dropper and stick it inside the ribcage of a tiny skeleton with a santa hat. 50$, any takers?
Last edited:
