Ejuice why so much $$$

Status
Not open for further replies.

mwa102464

Resting In Peace
ECF Veteran
Oct 14, 2009
14,447
12,564
Outside of the Philadelphia Burbs, NJ & Fla
I would just like to know why Ejuice is so expensive, it seems to me that I have been making some very good DIY juices and my cost is somewheres around .20 on the high side per ML. This would be around $6 for 30ml's of juice, yet I see everyone selling juice from anywhere from $15-$25 per 30ml's and I also see more and more people starting juice companies these days as well as selling carto's which is telling me that money is being made for sure but does juice have to be this expensive people ( personally I don't think so ). I have no problem spending money or backing a good business and do, lots of them. Its just that if your a heavy vapor like I then it would make lots of sense to DIY and pay $5-$7 for 30ML's of juice

I know I'm gonna get many of people here tell me all about the different cost involved in making the juice and how good some of it is, and I dont disagree on how good some of it is because it is good, but making my own DIY has gotten really good as well as per my own taste buds thats all that counts for my own personal juice that I vape. After having a ton of bottles laying around one would only have to purchase a small amount of DIY supplies to mix there own juices. I'm not going to go on and on here but with scubadans calc and some other good recipes that are out these days I'm sticking with my own DIY its awesome and it's cheap and I know whats in it.!!! Want to share what you have made.???

Some thoughts on what others think and recipies they make please
 
Last edited:

pipskicks

Super Member
ECF Veteran
May 23, 2010
388
33
So Cal
I would just like to know why Ejuice is so expensive, it seems to me that I have been making some very good DIY juices and my cost is somewheres around .20 on the high side per ML. This would be around $6 for 30ml's of juice, yet I see everyone selling juice from anywhere from $15-$25 per 30ml's and I also see more and more people starting juice companies these days as well as selling carto's which is telling me that money is being made for sure but does juice have to be this expensive people ( personally I don't think so ). I have no problem spending money or backing a good business and do, lots of them. Its just that if your a heavy vapor like I then it would make lots of sense to DIY and pay $5-$7 for 30ML's of juice



I know I'm gonna get many of people here tell me all about the different cost involved in making the juice and how good some of it is, and I dont disagree on how good some of it is because it is good, but making my own DIY has gotten really good as well as per my own taste buds thats all that counts for my own personal juice that I vape. After having a ton of bottles laying around one would only have to purchase a small amount of DIY supplies to mix there own juices. I'm not going to go on and on here but with scubadans calc and some other good recipes that are out these days I'm sticking with my own DIY its awesome and it's cheap and I know whats in it.!!!



Some thoughts on what other think please :D

I don't vape so heavy, so its like charging $5/carton for someone like me. I think charging for nicotine would make more sense maybe but even that may make it hard for them to make money...
 

firhill

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Mar 18, 2009
2,014
187
68
Port Huron MI./Ontario, CA.
Some thoughts on what other think please :D

Probably not the proper thread but I think you answered your own question.

1) It's a business and I don't know of anyone in business not looking to make money.
2) Obviously , the time the supplier puts in has to have a dollar value applied.
3) DIY'ers don't pay to have their own labels made up for each bottle they make.
4) DIY'ers (for the most part) also don't apply quality control to the extent many/most suppliers do.

I'd guess the mark-up on most e-liquids is comparable to that of a pint of milk or a loaf of bread.
 

Chingas

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Mar 27, 2010
688
116
Billings, MT
Same reason people eat out instead of cooking at home. It's a few bucks cheaper and can be "your way" to do DIY juice but it is less work, can be great if you do your homework and it leads to a shared experience with others if you purchase from a vendor.

It's also more comforting to know you can get good stuff from a vendor when you are new to vaping.
 

karmatized

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Mar 13, 2010
408
0
New York USA
www.happysmokes.com
There are some flavors of juice that are for the most part add flavoring and your done.
Then there are others where suppliers waist countless dollars and juice to make there own unique flavor that no one has.

These flavors can sometimes take lots of ingredients to make to then get tossed just to start again, That adds up and in business those kind of expenses are eventually passed down to the customer in order to provide these one of a kind type of flavors.

These type of practices have to be repeated every new original flavor thats created so its a non ending loop of expense. Along with ink, paper, labels, time in general. To be honest if you ask me juice at $15ish is actually cheap in comparison to cigarettes. Is $15 dollars really that much when your getting about a months worth of vaping from it.

in NY a pack will be $11 dollars, thats 1 day of smoking, around the country its lowest $5 dollars a pack. So your paying for at most 3 packs and getting a month. The suppliers arent really trying to directly relate juice to cigarettes prices, just trying to cover expenses and put a little money aside to grow.

Also let me just throw this in but E-liquid prices will skyrocket once fda has regulatory control. All that lab testing and jumping through hoops is going to add to the price of all e-liquid from every supplier. Im thinking it will probably double at the very least in price.
 
Last edited:

mwa102464

Resting In Peace
ECF Veteran
Oct 14, 2009
14,447
12,564
Outside of the Philadelphia Burbs, NJ & Fla
Karmatized,

you've made some good points in your post and understood where I was coming from, however I'm not sure that pricing will go up if the BIG TOBACCO companies & some other huge players jump in to this Ejuice making business, in fact I think it will come down if they get in. Ingredient cost are very cheap when the big boys are buying 55 Gal drums of Nic by the hundreds as they will be doing along with the other bulk ingredients they need, in fact imagine buying $100,000 worth of nic juice at a time like they would be doing maybe even more as well as there other ingredients in bulk.

I think the price wars have just begun on juice and if some really big hitters start making it they could really put a hurting on some of the guys we love to get our juice & supplies from now with there buying power, this seems to be happening in almost every business, the big hitters with bank jump in an squash the little guys and laws get passed and regulation happens which the smaller companies cant afford to keep up with. It should be quite interesting to see where it goes in the next 24 months or so with the Ejuice business's and what big corporations decide to back it or get into the game.

I'm Keeping a 24 month supply of 100MG Nic on hand and cutting it with a 50/50 PG/VG base so it last because know one can predict whats going to happen it could go up or it could come down depending on what happens. I'm glad I'm getting some good input on this. Karmatized I think you understood where I was coming from more than some of the others with you answer and I'm glad I'm getting some of the input I wanted on this thread.
 

karmatized

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Mar 13, 2010
408
0
New York USA
www.happysmokes.com
i really dont know, if you think about it really the big guys like big tobacco will most likely price in relation to cigarettes. They dont care about us saving money. to them $15 dollars for 30ml is like a 1000 percent loss in revenue.

I see them selling 3ml bottles for 5 bucks a bottle at least. Then the state taxes those little bottles so in ny it will be 11 for a 3ml bottle of carcinogen laced e-liquid.


or rather i see more so single use cartomizer type things. 1 cigarettes worth of nicotine per carto. perhaps the coil only can run for abour a cigs worth or so many drags as a way to prevent people from refilling. Then you buy 20 of those for $11 dollars ny prices.

philip morris i believe had a patent for a e-cig type of device in the 90's which was single use carts
 
Last edited:

mwa102464

Resting In Peace
ECF Veteran
Oct 14, 2009
14,447
12,564
Outside of the Philadelphia Burbs, NJ & Fla
But I see it as they would capture both the vapor and the smoker, not everyone vapes.!
I think its a good conversation though on which way it will go, surely buying huge amount of supplies will out price the little guy, (Home Depot vs the corner hardware store) as we now see many more Home Depot's. So like I said it should be interesting to see what happens in the next 2 years with this whole thing and its the whole reason why I'm getting good at DIY because as long as I can get my extra clean 100mg Nic juice I can make my own if it goes up, it's just a shame Nic juice doesn't last for say 5-7 yrs
 

mwa102464

Resting In Peace
ECF Veteran
Oct 14, 2009
14,447
12,564
Outside of the Philadelphia Burbs, NJ & Fla
Joe,

I personally can cook a better meal at my beautiful home much better than most restaurants people go to on a daily basis and have to pay$$$ for there meal, hence me making my own juice. Sorry I'm not in the juice business to sell you my juice only turn my friends onto it, your welcome to try it anytime PAL. My original thread says I would like to know why it's so expensive?? if you read it??? and more so looking for peoples opinions on them making there own juice rather than buying it.!! If you want to pay $20 or whatever you do for 15-30ml's of juice your more than welcome to, I'm going to keep making mine and get dam good at it and pay .15-.20 cents per ML theres nothing wrong with that now is there, I'm also going to eat out once in a while in Tastyvapors place and buy some of his quality juice as I've learned from some of these great mixers how to make my own.!! (Said I still buy sometimes as well in my original thread)Bottom line is I wanted to know what other people thought about what they where paying, how many have started making there own, and even if lots of people have come up with some of there own awesome recipes. This thread is not for debate, only for some people that would like to share there experiences with Price,DIY,Recipes and any other positive input, thanks
 

Hoosier

Vaping Master
ECF Veteran
Jan 26, 2010
8,272
7,903
Indiana
Most of my juice is my own because I wanted flavors that were different than what I could find premixed. My Cuban Cigar is a treasure.

But, having run a couple of businesses, I don't see an issue with the juice prices. McD's burgers have pennies in material cost and folks are happy to pay a buck for them. My DIY costs, if I were to add in a fair wage for my time, taxes, insurance, etc, etc, etc, would be much higher than $0.20 a ml.

You can paint your house for less than paying a painter. I replaced all my plumbing myself and saved a ton of cash, but I do not begrudge the plumber's prices. I can sweat copper better than most plumbers, but I'm not trying to feed my family doing plumbing.

I buy some Halo, some Ms T's, some TV, but most of mine is my own. I have no issue with the prices I pay for what I want. Typically I buy quality over price as I have found that quality pays for itself in the long run. I guess I carry the same attitude into juice buying.
 

firhill

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Mar 18, 2009
2,014
187
68
Port Huron MI./Ontario, CA.
This thread is not for debate, only for some people that would like to share... positive input, thanks


Maybe you should have stated up front that you only want posters who agree with your thoughts.

Would've saved others (like me) from wasting time with our thoughts.
 
Last edited:

mwa102464

Resting In Peace
ECF Veteran
Oct 14, 2009
14,447
12,564
Outside of the Philadelphia Burbs, NJ & Fla
I would just like to know why Ejuice is so expensive, it seems to me that I have been making some very good DIY juices and my cost is somewheres around .20 on the high side per ML. This would be around $6 for 30ml's of juice, yet I see everyone selling juice from anywhere from $15-$25 per 30ml's and I also see more and more people starting juice companies these days as well as selling carto's which is telling me that money is being made for sure but does juice have to be this expensive people ( personally I don't think so ). I have no problem spending money or backing a good business and do, lots of them. Its just that if your a heavy vapor like I then it would make lots of sense to DIY and pay $5-$7 for 30ML's of juice

I know I'm gonna get many of people here tell me all about the different cost involved in making the juice and how good some of it is, and I dont disagree on how good some of it is because it is good, but making my own DIY has gotten really good as well as per my own taste buds thats all that counts for my own personal juice that I vape. After having a ton of bottles laying around one would only have to purchase a small amount of DIY supplies to mix there own juices. I'm not going to go on and on here but with scubadans calc and some other good recipes that are out these days I'm sticking with my own DIY its awesome and it's cheap and I know whats in it.!!! Want to share what you have made.???

Some thoughts on what others think and recipies they make please


For people that have read the original thread above maybe I could have chosen a few better words in my post. I apologize for those who misunderstood, Also as I've stated I know juice suppliers and some others dont like to here about how cheap juice can be made but they are the facts, it can be made in a very cost effective manner, delicious vaping and at home, this is a great thing if your willing to put in some time as thousands are doing. at the end I ask if people would like to share in what they have made, as well as there recipies, I have removed the word input for those that have misunderstood what I was seeking in the thread.

I would like to comtinue this thread on ALL POSITIVE things on DIY and making Ejuice in a very cost effective manner and hear what others are doing and making at home, thank you for those that want to participate.

Could Moderater, please move this to NEW POST thanks
 
Last edited:

Thyestean

Vaping Master
ECF Veteran
Oct 29, 2009
7,987
19
Upstate NY
I would like to comtinue this thread on ALL POSITIVE things on DIY and making Ejuice in a very cost effective manner and hear what others are doing and making at home, thank you for those that want to participate.

From the original post I had assumed you were looking to debate the prices in the current market with the vendors here on this forum and thus why you placed it in this particular sub-forum.

Now, from reading the quoted part above, I have to ask if that is why you started the thread then why not start it in the DIY sub-forum which is already in place for the purpose of such discussions?

Not trying to criticize but it would seem that would be the more suitable place for the thread if that is indeed your intentions for the thread.
 

lasttango

What would Freud say?
ECF Veteran
Verified Member
Feb 10, 2010
4,067
2,286
Wilmington, DE / Ithaca, NY
www.last.fm
I tried DIY... had all the right supplies and recipes.

It didn't work out well for me.

I ended up spending more money... wasting supplies... always needing more...

and frankly, I sucked at making things taste good.

Relatively, I don't think juice is so expensive... I think $15-$20 for 30ml is pretty affordable...

If it's less, that's a bonus.

If juice was $15- $20 for 5ml... I would probably try DIY again and make myself like it.
 

cyberwolf

Reviewer / Blogger
ECF Veteran
Verified Member
Apr 22, 2009
2,217
403
Coral Springs, FL
I personally can cook a better meal at my beautiful home much better than most restaurants people go to on a daily basis and have to pay$$$ for there meal, hence me making my own juice.

I think that is the perfect summary of this discussion. If you can mix your own juice and are satisfied with it, it is a great cost effective solution.

I can cook, so I get much more satisfaction out of making a nice meal at home and sometimes inviting people over to enjoy it. Going out to eat something I can make at home seems wasteful. I still haven't been able to mix up a liquid that is anywhere close to being an all-day vape. I will gladly pay someone else to mix something truly satisfying. At only $$30-$40 for enough to last me a month, it seems like a bargain compared to going out to eat.
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread