Hi, oh I understand that completely! I used to be the same way! Now I make my own juice and it's working out wonderfully! I'm saving lots of money. The best part is when I get a craving, I will just whip up that particular flavor! It tastes great and it's easier than you think to do! I'm adding to my flavors as I go but currently I have about a hundred and fifty flavors. I'll try out the small flavors first and if I like them I will go on to buy a larger bottle. The small flavors are only about a dollar each and the large bottles are around 3 dollars. Start up cost is not bad either for the supplies you need. The most expensive thing is the nicotine at around 35 dollaes. You can get a giant jug of pg an vg for about 16 dollars each. Then the empty bottles can be bought in bulk for about 6 dollars for 50. That's about all you need to do it yourself. I'm so glad that I started doing it myself becsuse I can make it exactly like I like it. Most importantly, I save a lot of money! You might want to consider doing it yourself if you are going though a lot of juice, it is rewarding and fun!