Haven't read the thread but there are several reason why DIY is best and cheap. I will talk about no-nic first, give you a few ideas, then I'll try to find nic prices for you.
1st: The Reasons:
- Customizable flavors to your liking
- You can experiment to find the perfect juices for you:
- Mix a small amount to taste, easy to find which flavor you like and don't, without wasting more than 3ml of juice
- Flavoring that you don't like can easily be mixed with something else to make something you do like
- Find your preference in PG/VG mix
- Can be fun, feel like a pro/veteran
- Less dependency on your mailman, you can easily buy PG/VG at the pharmacy and flavoring at the bakery shop
- Much cheaper
- You can reuse your materials from your drug la... uhhh... science experiment kit
2nd:
Price for 0mg: (you will be like

OMG)
Bases:
You can get 1 Gallon of PG and 1 Gallon of VG for around 80$ (40$ ea) USP grade etc. 1 Quart would be around 15$ ea, 1 Pint is LESS THAN 8$ VG 9$ PG. Cheap stuff.
If you need a quick fix, your pharmacy may have PG and has VG. 3$/100ml, 9$ the 500ml ends up being as cheap as if not cheaper than buying Pints online.
Flavoring:
This depends on what you like and what you have around you. Some buy the 9$/500ml bases from their pharmacy and then some flavoring from the bakery shop and don't need wait for the mailman, some order online but when they order buy local etc. Depends on which flavoring you like and how strong as well.
FlavourArt 5ml juices from liberty flights are often used at 5% and are 2.31$ (let's say 2.50$ after shipping). This means 5ml can make 100ml of juice on average. Flavouring/100ml is 2.50$ in this case.
Total: Brief summary: Price per L - 35$~50$~85$ Price per 30mL - 1.05$~1.5$~2.5$
Let's see how much OMG juice this makes

So I want 50/50 ish juice.
2 gallons (1 gallon of each base) makes 7.57 Liters of unflavored juice. Add flavoring to make it a total of 5% flavoring at LEAST makes 400ml of FA flavoring. This makes ~8 L of juice.
Price of 8L of juice is: 40$ 1 Gallon PG + 40$ 1 Gallon VG + 200$ (80x 2.50$) FA Flavor = 280$.
8L ----- Price per Liter - 35$ ------ Price per 30 ml - 1.05$
Yes this is in huge quantity and is basically the best case scenario.
Now for a NO HASSLE LOCAL price exagerated:
1L (500ml of each base) can easily be purchased at the pharmacy. LorAnn flavoring can be bought at local stores for 6~7$/fl. oz (vs online at 5~5.50$/oz and 4 oz for 15~16$). I will assume 15% flavoring here. The proportion would then be 1L of bases and 180ml of flavoring (6 fl.oz)
At worst, this costs 9$ PG + 9$ VG + 42$ (7$/oz) LA flavor = 60$ per 1.18L
1.18L ------ Price per L - 50.85$ ---- Price per 30ml - 1.53$
For small amount AND High concentrated ie: WORST POSSIBLE SCENARIO:
Alright so say your pharmacy is a rip-off, or you are simply buying from madvapes, you get 4oz of base for 5$ ea. You want 20% LA flavor. This makes 2 oz of Flacor and 8 oz of base.
5$ PG + 5$ VG + 15$ LA flavor or madvapes @25+% (7.50$ ea oz) = 25$ for ~300ml.
300 mL -------- Price per L: 80~85$ --- Price per 30m: 2.50$
3rd: Price for nicotine juice, it is safe to say that it should be MAX double the price for 0mg.
P.S: I googled the prices very fast, there can be cheaper alternatives. I did not factor accessories needed as they are mostly a 1 time purchase and are very cheap. If you would like to share your cheaper alternatives, please do. I saw someone got VG at 15$/gallon?