How much do you vape?

Status
Not open for further replies.

Scotticus93

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Nov 18, 2013
934
415
Yorktown, Virginia, United States
Actually the US juice calculation is base on Innevape juice $8 but due to weak currency & tax, it become $16.38 which the local are selling.

if you order online and its out of state you should be able to avoid taxes. or are you saying you live in a different country?
 

vincom

Ultra Member
ECF Veteran
Jun 19, 2014
1,151
1,948
Philippines
chainvape about 20-30mls/day.
i diy my juice or i'd go broke

this somehow seems unhealthy. like idk if you can vape too much but holy crap lol. im assuming you just drip an f ton.
healthier than chainsmoking >50 cigs/day.
what r the health concerns to vaping?
 

thmstwwng

Senior Member
ECF Veteran
Aug 20, 2014
131
124
Kuala Lumpur, WP, Malaysia
sorry not trying to blow up this thread. but what mg do you vape. one thing you could consider is going up in strength and thus vaping less. within reason of course. some dont like the harshness of TH at higher nic levels
I start at 12mg last July and recently change to 6mg. Ya, I don't like the harshness of TH. I think I vape more not because of the nic but the flavor, really enjoying the flavor...
 

cocacola31173

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Nov 7, 2012
2,993
3,992
United States
I usually fill up 3 Kayfuns every night and they last me all day. I DIY so what I do is make a purchase every 6 months for my PG and VG and nic and thats usually around 65 dollars.

I have enough cotton and wire to last me years. My motto is if I can't rebuild it ...I don't use it. can't bring myself to my replacement coils anymore. I do make a yearly purchase for my batteries also..that runs about 50 dollars so vaping is really costing me around 180 dollars a year.

When I was smoking my yearly cost would have been 1800! YIKES!
 

WattWick

Vaping Master
ECF Veteran
Feb 16, 2013
3,593
5,429
Cold Norway
I always felt ripped off when I bought liquids, so I started to make my own. That not being my cup of tea - I decided to meet in the middle and buy pre-mixed concentrates of my favorite liquids.

How much it costs you is all down to how much effort you make towards saving money. I pay more than your average DIY folks... But still waaay less than the 'gourmets'.

Nic base is cheap. I don't use a lot of flavorings. As such, I find it ridiculous to pay ridiculous amounts of money for liquids that are so over saturated with flavorings that I almost can't vape them 'as is'.

And... well... some random person shaking the bottle for me isn't worth 20x the price - to me.

Oh.. Roughly 3-7 ml a day of 18 mg/ml. Usually on the lower end.
 
Last edited:

The Cloud Minder

Ultra Member
ECF Veteran
Jul 28, 2014
1,061
1,301
Pittsburgh, PA, USA
I vape this much:
Photo-01-b-WEB.jpg
 

Alien Traveler

Vaping Master
ECF Veteran
Jul 3, 2014
4,402
5,789
United States
4 ml per day.

Now I'll try to calculate my spendings.

For liquid: $0.03 per ml. $3.60 per month. And I slightly exaggerated my costs on liquid...

Other recurring costs:
2 premade coils from FT - $0.11 per month
Cotton… It’s tough. Let’s say it is $0.10 per month

Total for my vaping recurring costs: $3.80 per months.

I have bought nothing in 5 months. I have used only Vamo ($30) and atti ($9) which came with 2 protank coils (rebuildable). They will last more than 5 months, but lets just suppose I need a new vamo every 5 months. So, price for hardware is 39/5 = $7.80 per months.

So, my total monthly spending on vaping is less than $11.60 per month.

But of course I spent some money on things I do not need – Aerotank, RBA, RDA… Some other stuff and flavorings.
 

spek

Senior Member
ECF Veteran
Verified Member
Feb 12, 2011
112
54
Oregon
Recently found a site called Nude Nicotine. I bought a 500ml bottle of premixed flavorless liquid for $29 with shipping. You can specify your PG/VG and Nic. Then spent around $15 on a few flavors from a different shop. Im trying to use the least amount of flavor I can, I like the idea of inhaling a simpler vape made of fewer components. This comes out to about $0.09 per mL! I didn't want to go full DIY because I don't want the hassle or danger of having such a pure product in the home. Its pretty easy to add a bit of flavoring to taste, however. That $45 purchase should last me over 3 months.

I can't even shop flavors at my B&M now because the price seems so ridiculous by comparison.
 
15ml a week, but I make my own and buy in bulk, so I probably spend about $2.00 a week on my juice. Now of course I keep finding new toys that I "need" to have so that part adds up. Overall spending less then I did when smoking. But making your own will help on costs quite a bit.
 

Mailablemage

Super Member
ECF Veteran
Feb 23, 2014
436
572
Medford Or
Recently found a site called Nude Nicotine. I bought a 500ml bottle of premixed flavorless liquid for $29 with shipping. You can specify your PG/VG and Nic. Then spent around $15 on a few flavors from a different shop. Im trying to use the least amount of flavor I can, I like the idea of inhaling a simpler vape made of fewer components. This comes out to about $0.09 per mL! I didn't want to go full DIY because I don't want the hassle or danger of having such a pure product in the home. Its pretty easy to add a bit of flavoring to taste, however. That $45 purchase should last me over 3 months.

I can't even shop flavors at my B&M now because the price seems so ridiculous by comparison.

I get my nicotine and flavoring from nude nicotine. But I find it's cheaper to buy PG and VG from Amazon. Costs roughly $30 a gallon
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread