How much do you vape?

Status
Not open for further replies.

VapnWitch

Super Member
ECF Veteran
Feb 6, 2013
834
667
VA, USA
I honestly have no idea how much I vape in a week, or even a day. I drip and always have more than one flavor going, so I have to take a wild guess. I'd say I go through 1-3ml a day, so probably about 10-20ml a week, which works out to (averaging the cost of all the brands of juice I use) about $9-13 for a week. Add in the maybe $0.10 for wire and cotton when I have to rebuild, and I'm still under $15. When I stopped smoking, I was paying about $25 a week for cigarettes.

I'm pretty sure at this point that I've broken even and started to save money, but it took over a year and a half for that because I was experimenting with toppers, buying new devices, etc. At my last count, I should I have broken even by August 2014, but then I bought some stuff, so I'm guessing I've probably saved about $300-$500, finally.

The point of all that being that vaping was definitely more expensive up front, but now that I've found devices, toppers, and e-liquids I love, I'm probably saving some money, and will continue to do so.
 
  • Like
Reactions: jdrewry

Mailablemage

Super Member
ECF Veteran
Feb 23, 2014
436
572
Medford Or
Dunno how anyone only vapes 1-3ml a day. I can go through that in less than an hour, EASY. I probably go through 10-15 mil a day usually, depending on the nic strength and tank I am using.

I guess it would depend on the device you use. I remember when I was using a mini pro tank it was a challenge to go through a mil a day even chain vaping all day.

on an RDA its different. In my plume veil for example. one drip is roughly 1ml. and I get maybe 7 puffs out of it, repeat about 20-30 times in a day. thats a lot of juice, but on a smaller device you might take as many puffs as I do but use less juice.
 

Str8vision

Ultra Member
ECF Veteran
Dec 26, 2013
1,915
5,253
Sallisaw, Oklahoma USA
As a dripper I go through about 160 - 200ml of juice each month. In my case, vaping premium NET exclusively, the cost per month is around $7. Of course for the past two years I've been extracting and mixing my own flavored NET which helps with the costs. NETs are hard on coils and wicks but since I use RBA's my wick and coil costs are about $1 per month. At $6 each, a pair of Samsung 25R 18650 batteries lasts about a year so I guess that adds another $1 or so per month for battery costs.

Vaping is only as expensive as a person makes it.
 

Fistandantilus

Senior Member
ECF Veteran
Dec 3, 2011
193
87
50
Canada
In Canada we pay about $13.00 for a pack of 25. I smoked a pack a day, so about $400 a month. I make my own juice, have for years, and probably spend about $25 - $50 a month, just a guesstimate.
Its ridiculous how much we use to spend on cigarettes. Now if I could just stop buying new toys, and yes I always buy juice as well, I would be set.
 

Stringplucker

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Mar 29, 2014
724
1,005
Tarentum, PA, USA
I buy my juice in bulk...nothing less than 100ml. The juices I vape run about $0.20 per ml in cost. My monthly costs, for juice only, is about $40-$60, depending on other factors, like whether or not I dilute with VG once it gets here. Considering the fact that I was putting out $240 per month in cigarettes by the carton, I'm saving money.

Don't bother looking at the mods and other vaping crap I've bought...that doesn't factor into the equation well.
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread