I did not realize how

Status
Not open for further replies.

o4_srt

Super Member
ECF Veteran
Jun 2, 2010
816
13
Lancaster, PA
incredibly cheap DIY is.

I used the cost per mL calculator in the ejuicecalculatorv13, If I buy in bulk (500 mL of 100 mg base, 1 gallon VG, 4 oz bottles of flavoring from TPA), I can make juice for as little as 4 cents a day, costing me a whopping $30 a year, for the 11 years of juice that I could make with those supplies.

DIY FTW!!!
 

DaveP

PV Master & Musician
ECF Veteran
May 22, 2010
16,733
42,645
Central GA
incredibly cheap DIY is.

I used the cost per mL calculator in the ejuicecalculatorv13, If I buy in bulk (500 mL of 100 mg base, 1 gallon VG, 4 oz bottles of flavoring from TPA), I can make juice for as little as 4 cents a day, costing me a whopping $30 a year, for the 11 years of juice that I could make with those supplies.

DIY FTW!!!

Now, to figure out which flavors are your favorites. Any idea on what juices you plan to make with this stash?
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread