I did an analysis of the costs of DIY using several different vendors' nic-juices. Using their prices - not including shipping - I computed the costs to make a 30ml bottle at various strengths.
Some conditions:
I did not go to the ends of the earth to find every single vendor at every single strength for every single price. I did not intend to pick on any vendor, or highlight any. I just grabbed a number of vendors that I knew carried flavorless e-
juice.
Top (non-bulk) rows assume LorAnn flavoring at 20%, purchased in 1 dram bottles for $1.59 each, and PG purchases in 4oz bottles for $5.
Bulk rows assume LorAnn flavoring at 20%, purchased in 4oz bottles for $14 each, and PG purchased in 1 gallon bottles for $20.
"NA" means that this mixture is not available, since it's not possible to make a final product at this strength using a nic-
juice of this strength. That is, by the time flavoring is added to this strength of nic-juice the final product will be a lower strength than desired.
Note that your flavor strength, and desire for some VG for vapor production, can affect whether or not you can make some of these final 30ml bottles. If you use a weak flavor and need to use 50% flavoring, then you're not going to be able to make 24mg final product if you use 36mg nic-juice.
All costs listed do not include shipping!
This is particularly important when comparing the bulk Best Ecig (shipping = $16) vs My Freedom Smokes (shipping = $6).
Including shipping is kinda impossible. For instance, nobody would buy a single 30ml bottle from China and pay $16 to ship a $9 bottle of nic-juice. And you pay the same shipping price for either 1 bottle of nic-juice or 5 bottles. If you buy 10 bottles maybe you get free shipping. Or you might use a discount code... So the prices shown are the base prices - no shipping, no discounts. Adjust the final number accordingly.
Screenshots:
The spreadsheet can be found here so you can plug in your numbers if you wish - or check my math/formulas if you wish to do that.
http://www.itsanadventure.com/postimages/DIY_Costs.xls