allot people that i work with that smoke seem to think that the provari is expensive..... well at first it is. over time even an expensive unit like the provari is quite cheap when you compare it to cigarettes. i think i respond with, how long does it take you to spend $180 on cigarettes...... not long. cigarettes are a continual spending of money, if you buy them in the local store at $10 per pack then at $70 per week it doesnt take long. even when you purchase cigarette at the reservation thats still well over $100 per month; although i dont know how much cartons even cost anymore since i no longer purchase them. even if you roll your own cigarettes using "mild" pipe tobacco; its still a good $50 per month after you purchase tobacco, tubes, rolling machines, lighters, ect. a unit like the provari costs $180 up front but will last a long time, so far i have had mine almost a year. i am hoping it lasts many years. its like a briggs and stratton industrial/commerical engine that will last for many years, its the industrial/commerical ecig.
if you DYI juice; go through batteries every 6 months or less; and buy the occasional tank vaping with a good unit like the provari is actually quite cheap since the unit lasts a long; long time.
if you DYI juice; go through batteries every 6 months or less; and buy the occasional tank vaping with a good unit like the provari is actually quite cheap since the unit lasts a long; long time.