This is easier than I thought

Status
Not open for further replies.

kazimir

Senior Member
ECF Veteran
Verified Member
Oct 8, 2012
82
102
DC
So I finally jumped into DIY a week or so ago. I am 15 flavors in, 1 was a single flavor, and the rest we 2-5. So far, not a single flavor has been bad and I haven't followed any recipe. I just smell the flavor for a rough guess at concentration and then mix. A couple flavors have needed a little tweaking (the apple pie wasnt quite apple enough), but overall its about as simple as cooking.

Few of the creations:
Apple Pie V1
Apple Pie V2
Pumpkin Pie
Pumpkin Milkshake
Raspberry Cream
Strawberry Vanilla Custard
Blueberry Crumble


I will say, I probably need to start documenting the mixes, but I am impressed with how easy this is. And in the long run can save me a good deal since I vape 12-20 ML a day, it was getting expensive buying it premade.
 

Mrdaputer

Ultra Member
ECF Veteran
Apr 28, 2014
1,209
663
MN
Or wait till you sit and think this is good but not quite off the hook now how do I make it better. The holly grail sort of speak lol. Then the chase is on :evil: Anyway it sure is a good feeling t make something yourself huh. I think you will find out that the juices you made up will even get better after they steep :vapor:
 
Last edited:

cocacola31173

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Nov 7, 2012
2,993
3,992
United States
I love DIY! I am one of the ones that like a very light flavor. I usually just use about 5 percent. In my Kayfuns that is more than enough for me. I just mixed up 300 ml of liquid that would have cost me 75 dollars if I had bought it premade. Probably cost me about 3 bucks to do it on my own. Sure it takes time but I always make enough for a month and Im good to go.
 

jdeedler

Senior Member
Aug 10, 2014
214
79
Oakland, MI
I know!! It much easier than people think....though it does get complicated depending on the types of flavors you use.

There is a program I found I am using the formulate juice and it lets you save your mixes it also has a ton of recipes in the folder.

It's actually a pretty good program at least for me.

eJuice Me Up - Best eJuice Calculator
 

jdeedler

Senior Member
Aug 10, 2014
214
79
Oakland, MI
I love DIY! I am one of the ones that like a very light flavor. I usually just use about 5 percent. In my Kayfuns that is more than enough for me. I just mixed up 300 ml of liquid that would have cost me 75 dollars if I had bought it premade. Probably cost me about 3 bucks to do it on my own. Sure it takes time but I always make enough for a month and Im good to go.


$3 for 300 ml?? how?

I am just figuring what it cost me for about 500 ml of juice, flavor, Nicotine, etc....that was $32 or so.

where are ya cutting the cost the most at?
 
Last edited:

rasmith1959

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Feb 15, 2013
638
1,034
65
Guthrie, OK
$3 for 300 ml?? how?

I am just figuring what it cost me for about 500 ml of juice, flavor, Nicotine, etc....that was $32 or so.

where are ya cutting the cost the most at?

Input your cost factors into the ejuice calculator and it will give you exact costs

I use this app on my tablet called eLiquid Recipe Manager Pro and it figures an estimated cost on your mixes. Depending on the flavor, I can make 300 ml for somewhere in the range of $13 to $15. I get my nic, PG, and VG from Wizard Labs, my flavors come from a variety of vendors.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

dannyv45

ECF DIY E-Liquid Guru
ECF Veteran
Verified Member
Apr 12, 2013
7,739
8,424
New Jersey
www.e-cigarette-forum.com
300ml cost's me about $25.00 - $35.00 to make depending on what it is I'm making. I guess you can do it cheaper if you buy large quantities and cheap flavorings in quart size bottles but I prefer to spend a bit extra and get quality ingredients and the more expensive flavorings. What good is going cheap if you don't enjoy it.

As far as $3.00 per 300ml I don't see how that's possible and still use quality ingredients..... This is unless you don't mix with NIC but even then I don't see $3.00 per 300ml...
 
Last edited:
If you go unflavored, with $40/gallon for PG/VG, $50/liter for 100 mg base, and 10% water (let's call this free for simplicity), you can make 10 mg/ml juice for $0.013 per ml. For 300 ml, that would be $3.90. This ignores shipping and equipment costs, since free shipping can often be gotten, and for equipment you could get by with a couple of disposable syringes and left over bottles from pre-made juice. If you jump on the ED deal of a gallon each of PG and VG for $60, it goes down to $0.011/ml, or $3.30 for 300 ml.

Of course that is using sale prices, which are not always available, and free shipping is not always an option. Flavorings can add about $0.05 per ml. Still dirt cheap compared to pre-made, no matter how you slice it. And of course nic concentration affects the cost, so for anything other than 10 mg/ml, the cost would change. Finally, this also assumes buying in bulk, so you need to be ready to throw down at least $110 at one time and be ready to use 10,000 ml of juice.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread