That's one of the questions I most often hear from people I talk to about my electronic cigarettes. Thought it might be a good thing to post for the other people who are here looking while thinking of getting into this.
Easy for me to explain, I smoked 2 packs a day at $5.40 per pack. That's $10.80 per day or $75.60 per week.
My first starter kit and 30ml of liquid came to just just shy of $60.00
I was able to completely leave the cigarettes alone (although not always easy).
So the first week I got to keep $15.00 and change in my pocket.
Second week I'm still using the original fluid so the only expense is electric to charge my batteries. $75.00 stays in my pocket and I'm now $90.00 ahead.
Third week I spend $60.00 on liquids. Another $15.00 saved. Third week in I now have $105.00 that would have went up in smoke.
And those liquids will last me another three weeks leaving me $330.00 to the good.
Then there are the things that I can't put a price on:
Improvement in my health - priceless
Not having to empty and clean ashtrays - priceless
Not having to clean the yellow off the car windows every week - priceless
That leaves me $330.00 plus ahead..
Bottom line - how can you afford it?
HOW CAN YOU NOT AFFORD IT!
and with some of the money I saved, I treated myself to some goodies to make my own juice..
even more money in my pocket, but, that's another story for another time..
Easy for me to explain, I smoked 2 packs a day at $5.40 per pack. That's $10.80 per day or $75.60 per week.
My first starter kit and 30ml of liquid came to just just shy of $60.00
I was able to completely leave the cigarettes alone (although not always easy).
So the first week I got to keep $15.00 and change in my pocket.
Second week I'm still using the original fluid so the only expense is electric to charge my batteries. $75.00 stays in my pocket and I'm now $90.00 ahead.
Third week I spend $60.00 on liquids. Another $15.00 saved. Third week in I now have $105.00 that would have went up in smoke.
And those liquids will last me another three weeks leaving me $330.00 to the good.
Then there are the things that I can't put a price on:
Improvement in my health - priceless
Not having to empty and clean ashtrays - priceless
Not having to clean the yellow off the car windows every week - priceless
That leaves me $330.00 plus ahead..
Bottom line - how can you afford it?
HOW CAN YOU NOT AFFORD IT!
and with some of the money I saved, I treated myself to some goodies to make my own juice..
even more money in my pocket, but, that's another story for another time..