Most months $288 on the cheapest cigarette I could find, (ready made). I was well into the third pack daily. So, took me a month to recoup my ProVari expense. Another pack not purchased pays for my tank, (I need enough quantity to last 12 hours shifts), that's at least 3.5 mL's. My CE2's last at least a month, (at least), and are replaceable for $1.35 per. So, that leaves me with the juice cost which, I usually wait for 2 for 1, or half price sales, and load up. I find it difficult to pay more than .20 cents p/mL. DIY would beat this all to heck. An extremely heavy day vapings' juice expense would be a buck. I only use one PV, one Carto/tank, and one juice. Can't get much simpler than this. You can actually, but that would require more work. And, I don't like messin with nuttin. JMHO
Cheers,
otrpu