For the folks getting in on the coop VMAX buy I have but 1 thing to say........YOU WON'T REGRET IT !! I do want to spread just a small bit of light on the whole pricing thing. Im very close to a few vendors, 1 in Florida particularly, now keep in mind this is just this particular vendor, I cannot speak for any of the other 5,000+ out there lol... anyway they started their buisness with $1500 bucks and buy the end of their 1st year they profited $68,000. And selling the basics at low prices. Now their at 6 figures easy, as far as juice prices go, I make most of my own but their are still 2 or 3 vendors I use to get 3 flavors that I really like. Now after buying my DIY supplies in huge bulk(much like vendors do) my 30mL bottles I can make on average for .15-.31 cents per bottle, I stopped making anything that small and only mix 500mL at a time now. I know some folks will probably disagree with these numbers but after 2 solid years of vaping trust me this is fact. Their are 4 ingredients in eliquid, Nicotine, VG,PG, and PG based flavoring,thats it ! And all 3 are SUPER CHEAP. Thier are sites online where you can get USP kosher VG & PG for $25 bucks for 3 gallons. The stuff is CHEAP. I've heard of cheaper prices but haven't found them yet. You folks do the math. This is not a gripe and moan about prices, I think they are pretty fair, I just wait to buy the juices I do like from vendors when the 50% off sale is running and other sales at other vendors. If you feel prices are too high for juice try your hand at DIY, its really easy, the initial cost to get going might be a bite but the long term will pay for itself 10x's over. I vape 3-5mLs a day, I average about $1.89 a day between the carto and the juice, but I buy my boges in bulk at 10 bricks every 6 months or so. No not everyone can do this , but their are ways to cut cost considerably. You folks take care and keep vaping...........and try DIY.
Sure would appreciate a link to the place you buy VG/PG for $25 bucks for 3 gallon. The best I've found was two gallons for $50 delivered. I too buy in bulk, but instead of saving I just end up buying more PVs.
Errol