Snus X........

Status
Not open for further replies.

rothenbj

Vaping Master
Supporting Member
ECF Veteran
Verified Member
Jul 23, 2009
8,283
7,704
Green Lane, Pa
A roll of loose is 450 grams as a can has 45 grams. That's compared to 24 grams for portions. So... 900 grams is equal to 2 rolls of loose snus. So yes it does contain more snus then the portions SnusX just as a standard can of loose has more snus then a can of portions.

I think the light bulb clicked on. You'd be getting almost twice as much snus in los? What has me confused is the statement that the los was not dehydrated as the portions are and that 50% was water weight.
 

Stubby

Ultra Member
ECF Veteran
Apr 22, 2009
2,104
1,992
Madison, WI USA
It is a bit confusing as the SnusX portions are dry so half the amount of weight is lost over normal portions..... but..... it's the same amount of tobacco. The Loose SnusX is not dry so has the full weight.

Having said that... for me and others who do the roll your own portions with loose this is a very inexpensive way to get the goods. Especially since the tax on V2 products are on the low side. I go through about a can of loose a week so one bucket of SnusX loose would last me about 20 weeks. Even after shipping charges and tax it would likely be under $2 a week.

I think I spend more then that on TP
 

hittman

ECF Guru
Supporting Member
ECF Veteran
Verified Member
Contest Winner!
  • Jul 13, 2009
    61,564
    179,834
    Somewhere between here and there
    It is a bit confusing as the SnusX portions are dry so half the amount of weight is lost over normal portions..... but..... it's the same amount of tobacco. The Loose SnusX is not dry so has the full weight.

    Having said that... for me and others who do the roll your own portions with loose this is a very inexpensive way to get the goods. Especially since the tax on V2 products are on the low side. I go through about a can of loose a week so one bucket of SnusX loose would last me about 20 weeks. Even after shipping charges and tax it would likely be under $2 a week.

    I think I spend more then that on TP


    Isn't that the truth. I am beginning to think that the kids are eating it. Where does it all go?
     
    Status
    Not open for further replies.

    Users who are viewing this thread