Wasting money!!!

Status
Not open for further replies.

iowajosh

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Mar 25, 2012
420
140
iowa
How much does it cost for two people to smoke for a month?

It costs money to keep good juice coming. I like good life vapor now but tastes change with time. I just ordered $100 in juice. But now I'm good for maybe two months. Sampling costs more, just do it for a treat. If you got two flavors you like, roll with it.
 

zoiDman

My -0^10 = Nothing at All*
Supporting Member
ECF Veteran
Apr 16, 2010
41,618
1
84,742
So-Cal
When I decided to try e-Cigarettes I told myself that Even if it Cost the Same as Smoking that if I Felt Better doing it, that it would be Worth It.

With the Exception of the 2 Individual Months that I bought a Provari, I have NEVER Spent more on e-Cigarettes/e-liquids than I did When I Smoked. And I bout A lot of Starter Kits in the First Year.

And my Overall Health has Improved Dramatically.

So to me, Cost isn't Even a Factor. Better Health and Saving Money is a Win-Win to me.
 

edyle

ECF Guru
ECF Veteran
Verified Member
Oct 23, 2013
14,199
7,195
Port-of-Spain, Trinidad & Tobago
Ugh I hate wasting money. I have to say that knowing how much I spend a month when I was smoking analogs was the nice part.

But I(and my wife) just started vaping last month so we haven't really figured out how much juice we use a week/every 2 weeks/a month on average.

I found a really nice tobacco flavor when I first started. Bought 30ml. Of course that was before my wife ended up getting a shift change at work and we can't go to that shop anymore because it is 1hr away and closes before she gets off work.

I have now bought TWO different flavors of tobacco and I want to puke!! One tastes like fresh cut grass(sounds nice until you inhale it).....and the other....I can't even tell you.....ever smelled cat pee? Yeah imagine that as a flavor.

Altogether we have bought 11 e-juices between the 2 of us, 2 flavorings(blueberry and caramel) and sweetener. And I can count on 1 hand how many juices I actually like to vape all day(my caramel latte, banana nut bread and tobacco flavor....thats it!!!)!!!!!!


So....sorry for this long post. Kind of a vent and now I have some questions:

1) How long did it take you to figure out how much money you normally spend a week/a month?
2) What in the HELLOOOOOO do you do with all the juices you don't like?!?!
3) Also....does vapors tongue EVER STOP HAPPENING?!?! Or will this be a forever thing?

The flavor chase; most of us make that mistake at the start.

1) As a reference: budget HALF what used to be spent per month on cigarettes towards vaping instead;
2) I still have; I plan to just mix them and keep adding stuff to it in a big bottle.
3) Drink lots of water. (but no I don't think it really stops)- many people alternate flavors during the day- thats supposed to solve it.


Oh; and since the industry is booming, eliquid is way overpriced; once things settle down after a few years I think, prices will go down, sizes will be bigger, meanwhile best thing to save money is DIY, or some diy.

I buy 24mg 100%PG and add my own VG to slash the liquid budget.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread