Liquid is insanely expensive.

Status
Not open for further replies.

Train2

ECF Guru
ECF Veteran
Verified Member
May 11, 2013
12,273
36,193
CA, USA
It's not the ingredients, it's a couple things:
supply v demand, and economy of scale.

a) For instance - they aren't individually mixing your bottle of wine or can of pepsi for you when you order it...
b) Other liquid manufacturers you're comparing to are in more mature markets, with much larger customer bases - this brings their cost WAY down - they can afford to purchase material in vast volume, or get deeper into the supply chain (making their own bottles/cans from raw materials, etc).
c) E-juice vendors aren't extracting nic - they're buying it, just like you could, at wholesale prices even. And they're buying flavorings, and bottles - at not much better rates than retail.

There are a few exceptions - larger companies (Halo, maybe) that probably CAN decrease their overhead due to their more industrial volume - but they don't HAVE to, because of the market. And soon, they may have to absorb costs like licensing, or taxes on nic...
 

fetalbounce

Senior Member
ECF Veteran
Oct 17, 2013
117
77
San Jose, CA
Yeah, all those bottles on the shelves in the vape shops aren't mixed to order either.

It's not the ingredients, it's a couple things:
supply v demand, and economy of scale.

a) For instance - they aren't individually mixing your bottle of wine or can of pepsi for you when you order it...
b) Other liquid manufacturers you're comparing to are in more mature markets, with much larger customer bases - this brings their cost WAY down - they can afford to purchase material in vast volume, or get deeper into the supply chain (making their own bottles/cans from raw materials, etc).
c) E-juice vendors aren't extracting nic - they're buying it, just like you could, at wholesale prices even. And they're buying flavorings, and bottles - at not much better rates than retail.

There are a few exceptions - larger companies (Halo, maybe) that probably CAN decrease their overhead due to their more industrial volume - but they don't HAVE to, because of the market. And soon, they may have to absorb costs like licensing, or taxes on nic...
 

BigLebowski

Super Member
ECF Veteran
May 17, 2013
868
2,145
42
Clearfield, UT
believe me if it made business sense for quality liquid to be sold at mbv prices

some would be doing it

I like how people who spend $1-2 per mil have to justify it by slamming MBV. I will take MBV anytime over Five Pawns or whoever else is calling themselves "boutique/premium" vendors. MBV is quality and quantity.
 

djsvapour

ECF Guru
ECF Veteran
Oct 2, 2012
11,822
7,901
England and Wales
At the vape stores around me, and at a lot of retailers online, this stuff is going for $1 per ml. I understand that artificial food flavoring is expensive (that's why Pepsi costs $12 a can, right?), but should this stuff cost as much per ml as a $750 bottle of wine? :glare:

I can't believe more eliquid makers aren't competing on price in a market like this. Is demand really outpacing production by *that* much?

In the UK, I believe vendors are now competing. You can get liquid for $4 (10ml) easy.

$1 per ml in the UK is £0.65. Not one Vendor charges this. Not one. Top market price is currently £0.55 (ml)($8.50 for 10ml give or take).
 
Last edited:

vjc0628

Vaping Master
ECF Veteran
Jul 23, 2013
3,082
5,834
Maryville TN
It's just food flavoring mixed with the same commodity items that are in every single juice. You're trying to convince yourself that Carl's Jr is a gourmet meal. lolz.

not every juice for sure

Ahlusion uses other

and extraction methods are different as well
besides mixing takes talent as well
Lord knows I cant mix
 

fetalbounce

Senior Member
ECF Veteran
Oct 17, 2013
117
77
San Jose, CA
I hadn't been vaping a week before I knew I liked 24 mg 50/50 and had an unflavored liter (1,000 mL) of it on order for $43, plus some Flavor Arts flavors and some amber 30 ml dropper bottles.

And *THAT* is why I will probably never start an ejuice business. lol. It seems like it's just way too easy for people to make their own.
 

Wow1420

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Feb 17, 2013
2,333
4,145
Somewhere out there
yikes!! I don't know where you guys are buying your juiced from but I refuse to pay more than $.65/ml. My local b&m has juice for $.55/ml. Just for that reason, I'm currently trying to read up on making my own to cut that cost down too lol. I couldn't even imagine paying $1/ml.

I DIY and I still buy some from on-line vendors. With the bulk of my liquid costing 6 cents a mil in ingredients, an occasional bottle of $1 a mil vendor juice is tolerable. I'd vape unflavored before I'd pay that all the time however.
 
Last edited:

Train2

ECF Guru
ECF Veteran
Verified Member
May 11, 2013
12,273
36,193
CA, USA
Me too - I vape what I like now, and I like
- my DIY stuff, that probably costs $0.06/ml, but I haven't really analyzed it carefully - or even started buying big bottles of supplies
- some commercial juice as cheap as $0.18/ml, free shipping too (Dekang or Liqua from FastTech)
- some "mid-priced" stuff (like "Grey Matter" from MrELiquid is always in stock)
- some "premium price" juice - (like Tribeca from Halo is always on hand)
 

Wow1420

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Feb 17, 2013
2,333
4,145
Somewhere out there
It really depends upon what one's time is worth, as to whether DIY is a reasonable alternative to commercial e-liquid. I am on a 13 day on, 1 day off work schedule, so DIY could be absolutely free, but I simply don't have the time to spend hours upon hours developing flavors I like.

I'm not trying to convince you to DIY if you don't want to. But for everyone else reading along the thread who might be put-off by thinking they have to spend "hours upon hours developing flavors", it doesn't have to be that time consuming. There are some good stand-alone flavorings from the likes of capella and TFA and flavor west, where all it takes is 12 to 15% flavoring in your preferred base and you're done.

DIY can be whatever you want, it can be like concocting a gourmet meal from scratch or it can be as easy as mixing up a box of macaroni and cheese.
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread