Έλληνες (Οδυσσέας)

Status
Not open for further replies.

CaptSteve

Airborn ECF Guru
ECF Veteran
Verified Member
Nov 20, 2011
14,537
40,523
41,000ft at M 0.85
Νάσσο η αντίσταση είναι φτιαγμένη κανονικά με στριμμένα τα δυο σύρματα. Απλά δεν έχει πατηθεί καλά το γύρισμα του στριψίματος και δείχνει λίγο περίεργα. Σε μπερδεύει και το γεγονός ότι είναι περίπου 300x μεγένθυση, στο γυμνό μάτι το γύρισμα αυτό είναι απειροελάχιστο.
Καλή σου μέρα φιλαράκο

Δεν ειναι κομπος , κατι αλλο ειναι !! Ελπιζω να μας δωσει τα φωτα του ο καπετανιος :)
 

imeothanasis

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Feb 13, 2009
47,882
34,510
Athens, Hellas
gg-goldengreek.com
σε 1 μηνα η και λιγοτερο θα ειναι ετοιμο αρχος
Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό. Εχθές μου έπεσε το gg από το πιάνο και έσπασε το clear body (πλαστικό διάφανο) :facepalm:. Μέχρι να γυρίσω σπίτι μετά από 7-8 ώρες, την έβγαλα μια χαρά με dripping :thumb:

Θανάση, πότε λες το update ?
 

imeothanasis

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Feb 13, 2009
47,882
34,510
Athens, Hellas
gg-goldengreek.com
ημουν ετοιμος να φτιαξω 2-3 κομματια απο αυτο το νεο ατομαιζερ αλλά το μηχανουργειο δεν εχει χρονο ουτε για κατουρημα. Και εγω απο την αλλη δεν θελω να καθυστερησω 2 εβδομαδες την φυσιολογικη παραγωγη μονο και μονο για κατι το οποιο δεν θα φτιαξω ποτε. Ασε που πρεπει να πληρωσω απειρα χρηματα για την κατασκευη του.
 

imeothanasis

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Feb 13, 2009
47,882
34,510
Athens, Hellas
gg-goldengreek.com
αστο για τωρα καπταιν, εχουμε χρονο. Ισως μετα τον Οδυσσεα να το δειξω σε ολους, ετσι για να ξερουν τι μπορουμε να κανουμε και να φοβουνται οι αλλοι. Αν και ο Οδυσσεας ειναι το super ατομαιζερ προς το παρον και δεν μπορει να τον φτασει αλλο μηχανακι. Τα κανει ολα και συμφερει:lol:
 

CaptSteve

Airborn ECF Guru
ECF Veteran
Verified Member
Nov 20, 2011
14,537
40,523
41,000ft at M 0.85
Δεν λες τίποτα. Ο Οδυσσέας είναι άλλο είδους θηρίο, όσο πιο πολύ το έχει κανεις συνειδητοποιεί ποσο πολυμήχανος είναι.
αστο για τωρα καπταιν, εχουμε χρονο. Ισως μετα τον Οδυσσεα να το δειξω σε ολους, ετσι για να ξερουν τι μπορουμε να κανουμε και να φοβουνται οι αλλοι. Αν και ο Οδυσσεας ειναι το super ατομαιζερ προς το παρον και δεν μπορει να τον φτασει αλλο μηχανακι. Τα κανει ολα και συμφερει:lol:
 

manos3906

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Apr 14, 2012
1,670
1,554
48
iraklio kreta
λοιπον για να ειμαστε on topic
εφτιαξα(ο Μανικας δλδ) μια αντισταση που ΠΕΤΑΕΙ
ατμο/γευση/χτυπηματακη
0,13+0,17 στριμενο πολυ πυκνα και στριφτα (κουμπατη)
1,2Ω διπλο φυτιλη τοπικα

ο Οδυσεας ειναι για ολα τα γουστα
οτι και να του κανεις δουλευη απροβληματιστα
 

CaptSteve

Airborn ECF Guru
ECF Veteran
Verified Member
Nov 20, 2011
14,537
40,523
41,000ft at M 0.85
Εγω τωρα θα το φτιαξω γιατι θελω αλλαγη
λοιπον για να ειμαστε on topic
εφτιαξα(ο Μανικας δλδ) μια αντισταση που ΠΕΤΑΕΙ
ατμο/γευση/χτυπηματακη
0,13+0,17 στριμενο πολυ πυκνα και στριφτα (κουμπατη)
1,2Ω διπλο φυτιλη τοπικα

ο Οδυσεας ειναι για ολα τα γουστα
οτι και να του κανεις δουλευη απροβληματιστα
 

ArXoS

Senior Member
ECF Veteran
Verified Member
Jan 2, 2012
145
61
Athens
www.greekmasa.gr
Gabriel, κι εγώ μετά από τόσα χιλιόμετρα αντίστασης αρχίζω και κλείνω προς αυτό. Τι διπλές, τριπλές, .. μια μονή αντίσταση και τέλος. Το βρίσκω καλύτερο το να αλλάζω διατομές παρά να κάνω στριφτές

Μπράβο Θανάση, αυτά είναι καλά νέα (για το update).
Τι θα περιλαμβάνει ? Μόνο housing ή και κεραμικό, καμπάνα κτλ ?


Σχετικά με τις διαρροές πάντως, αρχίσω να ψυλιάζομαι τον υπαίτιο. Άλλαξα μετά από ένα μήνα βάση (είχα τη νέα 510 και έβαλα την ggts) και οι διαρροές σταμάτησαν. Έχω καλύτερα βιδώματα. Δε βλέπω βέβαια με το μάτι να είναι καμιά στείρα κομμένη στη 510 βάση, φαντάζομαι όμως οτι μάλλον αν είναι ελάττωμα δεν φαίνεται με γυμνό μάτι.


Κάτι άλλο, όταν ξεβιδώνω τον ατμο από την βάση ggts, το παξιμάδι του πόλου μένει πάντα βιδωμένο στη θέση του. Όταν όμως το ξεβιδώνω από τη βάση 510, τότε ξεβιδώνει μαζί του και το παξιμάδι (μάλιστα μου βγάζει αντίσταση στο ξεβίδωμα κάθε φορά). Βρίσκει το παξιμάδι του πόλου στη βάση του 510 και συμβαίνει αυτό; Πρέπει να συμβαίνει ή είναι ένα ακόμα στοιχείο οτι κάτι δε πηγαίνει καλά με τη βάση αυτή ?
 
Last edited:

andyapos

Full Member
Feb 21, 2012
15
11
greece
θανάση και καπτεν καλημέρα , μου λείψατε ¨) δέν είχα πάρει πρέφα οτι είχε αναπτυχθεί τόσο πολύ το thread εδώ - λάθος μου

Και τώρα να σας κάνω και μία ερώτηση :laugh:

το πλαστικό παράθυρο στον οδυσσέα έχει θέμα με την οξύτητα του υγρού όπως τα τανκάκια?
είχα clear window στον ιαττυ απο τον κιρφανη και έβαλα κανέλα και εγινέ κάτασπρο , όποτε αναρωτιέμαι άμα έχει παρατηρηθεί παρόμοι φαινόμενο στο full mode με υγρά με μεγάλυ οξύτητα
 

CaptSteve

Airborn ECF Guru
ECF Veteran
Verified Member
Nov 20, 2011
14,537
40,523
41,000ft at M 0.85
Καλός τον :). Δυστυχώς δεν γνωρίζω γιατί δεν ατμίζω τέτοια υγρά αλλα έχω διαβάσει στο παρελθόν απαντήσεις του Θανάση για το θέμα και είπε ότι δεν έχει πρόβλημα αλλα καλύτερα να στο επιβεβαιώσει ο ίδιος.
θανάση και καπτεν καλημέρα , μου λείψατε ¨) δέν είχα πάρει πρέφα οτι είχε αναπτυχθεί τόσο πολύ το thread εδώ - λάθος μου

Και τώρα να σας κάνω και μία ερώτηση :laugh:

το πλαστικό παράθυρο στον οδυσσέα έχει θέμα με την οξύτητα του υγρού όπως τα τανκάκια?
είχα clear window στον ιαττυ απο τον κιρφανη και έβαλα κανέλα και εγινέ κάτασπρο , όποτε αναρωτιέμαι άμα έχει παρατηρηθεί παρόμοι φαινόμενο στο full mode με υγρά με μεγάλυ οξύτητα
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread