It was the wording that stirred it up. Who wants to feel they're getting screwed? Kinda harsh...no?
Exactly. If they can manufacture for, as estimated, about $4 per 30ml and sell for anywhere from $7-$15, even $15 isn't bad, particularly when you consider most of these places are small businesses.
For some things, such as beer, it's worth it. I can brew 2 cases of really amazing stuff for about $20. Granted, it takes nearly a month before it's drinkable (depending on the type of beer), but if I keep a rotation going and don't give away too much, I've always got something fresh and delicious. With vape juices, yes it may work out to be less expensive, but there's side issues, not least of which being the pure nicotine. That is naaaaasy mojo if mishandled. Brewing beer, worst thing that might happen is a get boil over or contaminated brew, which just tastes gross. Screw up and ingest too much nicotine, and you're pushing up daisies.
It was the wording that stirred it up. Who wants to feel they're getting screwed? Kinda harsh...no?
shipping materials: about 40 cents an order if boxes or bubble envelopes are bought in bulk. USPS Priority packaging boxes and bubble envelopes are free. Only ever saw buyer pays optional insurance.
$10 for a 30ml isn't so bad, like for ECBlend's Organic line. It's the $15 and even around $20 30mls that bring the word screwed to mind for me. No thanks.
If it costs $4 to make a 30 that they sell for $10, that $6 they pocket per 30ml.
Assuming people buy three 30ml bottles per order, on an average day, a vendor probably has 10 people buy three 30mls. I could be way under and the average day for a somewhat popular vendor is at least twice that.
But assuming it's 30 30ml bottles a day total sales, thats $180 in profit a day minus the packaging (pennies for plastic bottles, labels and ink), shipping, and they probably have dirt cheap websites. So say $170 a day to mix only thirty 30ml bottles which can probably be done in an hour. Even after small buisness tax, it's still enough in many parts of the US to pay mortgage on a nice home and have money left over from an hour or two a day mixing juice. They mix like 3 ingredients with a dummy calculator. That's selling at only $10 per 30ml.
Suit yourself.
Yeah my DIY works out to about a nickel per ml all told. I mostly bought from EC Blend before the DIY. They're tasty and prices comparable to Mt baker with a perpetual 20% coupon (10020 at checkout)
Brofist. Home brewing is my other favorite chemistry. I have five gallons of mead in various stages working right now, and just stripped dandelions for wine yesterday.