They really screw ya if you don't DIY juice.

Status
Not open for further replies.

Orobas

Equine Disrespect
ECF Veteran
Verified Member
Jun 3, 2012
7,766
6,264
41
Jarhead City
Yeah my DIY works out to about a nickel per ml all told. I mostly bought from EC Blend before the DIY. They're tasty and prices comparable to Mt baker with a perpetual 20% coupon (10020 at checkout)

Exactly. If they can manufacture for, as estimated, about $4 per 30ml and sell for anywhere from $7-$15, even $15 isn't bad, particularly when you consider most of these places are small businesses.

For some things, such as beer, it's worth it. I can brew 2 cases of really amazing stuff for about $20. Granted, it takes nearly a month before it's drinkable (depending on the type of beer), but if I keep a rotation going and don't give away too much, I've always got something fresh and delicious. With vape juices, yes it may work out to be less expensive, but there's side issues, not least of which being the pure nicotine. That is naaaaasy mojo if mishandled. Brewing beer, worst thing that might happen is a get boil over or contaminated brew, which just tastes gross. Screw up and ingest too much nicotine, and you're pushing up daisies.

Brofist. Home brewing is my other favorite chemistry. I have five gallons of mead in various stages working right now, and just stripped dandelions for wine yesterday.
 

Tish Talons

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Jan 17, 2013
1,232
2,761
Tucson, AZ
I also want to add that even if a 30ml costs you $15 and you vape 3ml a day, that bottle lasts 10 days. How much did you spend on cigs over the course of 10 days? I spent $6 a day, which is $60. I just saved $45 dollars. That's enough to buy an expensive mod over the course of a month or two. I used to spend $180 a month on cigarettes. I think a lot of people see this the same way I do. DIY is much less expensive, but far more labor intensive. Their time is worth the money. Plus, its not for everyone. Just like not everyone is a great cook or a master mechanic, some people aren't cut out for inventing juice flavors and are happy to pay someone else to perform that service.

And yes, cherrycakes, the OP is totally entitled to their opinion. It IS way cheaper to DIY once you get past the initial investment. But to call it a "screw"ing or imply that its a scam is disingenuous and a bit unfair to vendors that have put a lot of time and effort into the products they provide. just saying....
 

boomerdude

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
I have yet to find a vendor that bends your arm to buy their juice. If you don't want to pay what they charge then don't patronize them. Most vendors offer sample packs so you can try before you purchase larger amount. If they don't offer samples take it as a warning, especially if they charge more than .50 per ml.

There are vendors out there that go to extraordinary lengths to make incredible tasting juices. It ain't cheap. Do some research and you'll find the best bang for your buck.
 

Nocujo

Full Member
Verified Member
Jan 27, 2013
32
129
Denver, CO
To the OP: That's cool that you enjoy DIY and are obviously saving some serious coin.
How can someone be "screwed" when they purchase something of their own free will? The market/quality/costs of making juices are the determining factor for those of us who haven't the time or inclination to attempt DIY.

I DO think it makes sense to maybe buy the nicotine and freeze it in the event that insane taxes/legislation are imposed on these juices. :2c:
 
Last edited:

frankfennel

Senior Member
ECF Veteran
Mar 19, 2013
147
16
US
shipping materials: about 40 cents an order if boxes or bubble envelopes are bought in bulk. USPS Priority packaging boxes and bubble envelopes are free. Only ever saw buyer pays optional insurance.

$10 for a 30ml isn't so bad, like for ECBlend's Organic line. It's the $15 and even around $20 30mls that bring the word screwed to mind for me. No thanks.

If it costs $4 to make a 30 that they sell for $10, that $6 they pocket per 30ml.
Assuming people buy three 30ml bottles per order, on an average day, a vendor probably has 10 people buy three 30mls. I could be way under and the average day for a somewhat popular vendor is at least twice that.
But assuming it's 30 30ml bottles a day total sales, thats $180 in profit a day minus the packaging (pennies for plastic bottles, labels and ink), shipping, and they probably have dirt cheap websites. So say $170 a day to mix only thirty 30ml bottles which can probably be done in an hour. Even after small buisness tax, it's still enough in many parts of the US to pay mortgage on a nice home and have money left over from an hour or two a day mixing juice. They mix like 3 ingredients with a dummy calculator. That's selling at only $10 per 30ml.

Suit yourself.
 

cherrycakes

Ultra Member
ECF Veteran
Jan 17, 2013
2,952
2,989
40
Scranton, PA
shipping materials: about 40 cents an order if boxes or bubble envelopes are bought in bulk. USPS Priority packaging boxes and bubble envelopes are free. Only ever saw buyer pays optional insurance.

$10 for a 30ml isn't so bad, like for ECBlend's Organic line. It's the $15 and even around $20 30mls that bring the word screwed to mind for me. No thanks.

If it costs $4 to make a 30 that they sell for $10, that $6 they pocket per 30ml.
Assuming people buy three 30ml bottles per order, on an average day, a vendor probably has 10 people buy three 30mls. I could be way under and the average day for a somewhat popular vendor is at least twice that.
But assuming it's 30 30ml bottles a day total sales, thats $180 in profit a day minus the packaging (pennies for plastic bottles, labels and ink), shipping, and they probably have dirt cheap websites. So say $170 a day to mix only thirty 30ml bottles which can probably be done in an hour. Even after small buisness tax, it's still enough in many parts of the US to pay mortgage on a nice home and have money left over from an hour or two a day mixing juice. They mix like 3 ingredients with a dummy calculator. That's selling at only $10 per 30ml.

Suit yourself.


I agree. I usually wait for vaporbomb's 30 ml for $10 sale. I wait until it's a flavor I like and then buy a few bottles.
They last a while. If it's more expensive juice I tend to stick to smaller sampler bottles.

And sometimes I'm willing to pay that extra 5 bucks and get say 30 ml of AiV because I love it.
I just tend to bulk up on cheap stuff and save the more expensive stuff as a special treat lol
 
Last edited:

frankfennel

Senior Member
ECF Veteran
Mar 19, 2013
147
16
US
"How can someone be "screwed" when they purchase something of their own free will?"

When people like in this thread who want to justify their costly pre-made juice habbits by making other think they're too stupid to deal with highly concentrated nicotine base as if the beakers and tests tubes they learned in 5th grade Science was only for Ivy Leaguers. I'm not saying don't be extra careful with nic base, but it's kind of like saying "don't drive a car. Pay a chauffeur more because one slight jerk of the wheel and you'll hit a brick wall".

And it's not like all pre-made juices taste great or can't be re-created.
ok end rant.
 
Last edited:

cignomo33

Full Member
Mar 12, 2013
39
16
43
Sunland, CA, USA
I just order for mt baker vapor. I got started at a vapor bar here in southern cali. so going to the Mt Baker prices was really good in my opinion. Besides, if you order two 30ml bottles they send a 15ml that they pick out for free. Every time I have ordered they sent me a free 15ml that I have loved. They really know by what I order on what to send me for the 15ml. I have loved every single one. I think someone forgot what cigarettes cost lol.
 

Lessifer

Vaping Master
ECF Veteran
Verified Member
Feb 5, 2013
8,309
28,986
Sacramento, California
I might try DIY once I find a few flavors that I love, but I'm not there yet. Hell, I haven't bought a tank that holds more than 2.5ml yet because I don't have any juice that I think I want to vape 5ml of at a time. I buy inexpensive juice, in a wide variety of flavors, so I can figure out what profiles I love. Or, if I find one that I really love from my go-to vendor, I might just buy their 236ml bottle which works out to about $.15 per ml, which is pretty close to DIY cost with much less hassle.

Are your DIY calculations taking into account the equipment, flavor concentrates, wasted/bad batches, etc.? I have no doubt it's cheaper in the long term, but short term and with a learning curve it is definitely an investment.
 

gthompson

Free at last
ECF Veteran
Verified Member
Jul 28, 2011
9,814
22,101
Tennessee, USA
Do you have chickens and cows so you can get eggs and milk for ridiculously cheap prices? A garden to grow your own vegetables? I mean, if you want to DIY that's fine, but stop putting down people that are simply making a living in the American way.Some of you are being completely silly. I don't have to justify anything to you.
 

BlueSnake

Vaping Master
ECF Veteran
Verified Member
Aug 8, 2012
4,362
10,967
Columbia, SC
You could also say your getting "screwed" by any retailer because they markup all products 50 to 200% or more. There are a lot of costs involved in operating any business. Obviously you can save money doing anything you choose to do yourself. People choose fast food or buying thing retail as a convenience. That doesn't mean you're being screwed.

Oh, and by the way, making juice is the most labor intensive product an ecig store deals with.
 

skoot

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Jan 30, 2013
586
449
Colorado
Yeah my DIY works out to about a nickel per ml all told. I mostly bought from EC Blend before the DIY. They're tasty and prices comparable to Mt baker with a perpetual 20% coupon (10020 at checkout)



Brofist. Home brewing is my other favorite chemistry. I have five gallons of mead in various stages working right now, and just stripped dandelions for wine yesterday.

Double brofist. Been brewing for 23 years.
 

frankfennel

Senior Member
ECF Veteran
Mar 19, 2013
147
16
US
"You could also say your getting "screwed" by any retailer because they markup all products 50 to 200% or more."
%200 is screwed to me if I can make the same product for less. %50's okay.

"Are your DIY calculations taking into account the equipment, flavor concentrates, wasted/bad batches, etc.?"
Was a rough estimate and included flavor extracts. 10ml syringe, $1.15? Dropper bottle $1.25, clean jar you already have, 65 cents for a glass 30ml or 60ml etc with poly cone lid when buying bulk?

I'm not trying to argue anymore. Just pointing out that $15 or more for a 30ml is a lot.
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread