Liquid is insanely expensive.

Status
Not open for further replies.

Chas_L

Super Member
ECF Veteran
Aug 26, 2013
325
624
80
Buchanan Ga
Even at $1.49/8ml at Wizard labs, which is where most buy from to get started, that's $0.18/ml for just flavoring, which is already above 2x what you said your figure was.

Yes $1.49 for 8ml equals $0.18 per ml however flavoring is used at between 3% and 15% give or take and 10% is as good of a average as any so that drops per ml down to $0.018 per ml.
 

ut1205

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Aug 9, 2013
518
633
Chattanooga, Tn, USA
First of all, pay whatever you want, it is none of my business. However, that being said a "Premium" juice to me is anything that taste good. I make my own Peppermint and Peanut Butter juice and it is better than anything I have purchased anywhere for any price. One of my local B&M's has one flavor that I like (Mint Chocolate) for $7.99 per 15 ml so I buy it from them. I buy quite a bit online but most from MBV because I like the taste.

In defense of B&M prices, I owned my own small business for 15 years. The cost involved are unbelievable. There is a state or federal government "fee" for every thing you do. You worry constantly about getting sued. My liability and workman comp (21 employees) cost me $30,000 per year. You have rent, utilities, equipment upkeep, you pay half of your employees social security and medicare taxes, and the list goes on and on and on. I furnished healthcare insurance for my employees and that cost me another $45,000 per year. You have to pay an attorney and an accountant, and become an expert on every government regulation that exist and you will still get "fined" for violating something you didn't know existed. So when a B&M charges 50-60 cents per ml they are not getting rich. Most of that money is going to pay other people. I made less money as a business owner than I ever made as an employee.

Back to the topic, I would never pay $1.00/ml for a juice when I can make something that taste good to me for $0.10/ml.
 

Thunderball

Vaping Master
ECF Veteran
Verified Member
May 5, 2013
3,026
4,036
66
Grayson, Georgia
I am glad you find DIY easy and enjoyable. I tried DIY and it isn't for me. Time is money and my time is worth more to me than saving a few dollars on juice. I already have too many hobbies and not enough time. I started vaping to quit smoking, not pick up a hobby mixing juice.

Yeah, Ive met up recently with a couple ECF members that tried DIY about a year ago and apparantly it wasnt for them either. They are both semingly Very knowlegdable Vapors in general. In fact, they were nice enough to "pay it forward" and give me some of their old unused supplies.

Its not for everybody thats for sure, and I may get bored with it after a while. Who knows...... Ill tell you one thing, Ive got a BUNCH of money in up front costs due to all the flavorings Ive bought....a bit over 100 flavors from TFA alone ( half ounce to 1 oz bottles, not the 1.50 sample bottles). It seems Kinda silly I know. Having that many flavorings makes DIY alot easier than most folks that try to dabble in DIY.

But I have a 4 vapor household.....so.....30 dollars of a venders juice to one person is like 120 to me.

Again, just rambling all....enjoying the thread.:p
 
Last edited:

dtrud0h

Senior Member
ECF Veteran
Verified Member
Apr 19, 2013
133
292
Maine
Shouldn't be factored in as a cost that is marked up, let me rephrase :). Yes, the bottle should be included in the cost, but not the mark-up.

Right, because the time it takes to order a bottle, hopefully sterilize it, the space where its stored, the lights and other equipment the vendor uses to mix it with like beakers, cylinders, and the energy and time it takes to take care of that equipment (again, hopefully at least washing it with hot water, preferably sterilizing it) don't cost these places anything.
You should go into business. Then all this overhead you won't figure into the cost of your juice will just show up out of thin air, you'll never have another utility bill and the juice mixing fairies will come by when you're done making money and take care of everything for you.

Sent from my XT901 using Xparent Cyan Tapatalk 2
 

Mitey F

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Jan 6, 2013
1,043
862
Michigan, yearning for home
I am not talking about vendors mixing juice at home.

You have never run a business otherwise you would know certain overhead is a guarantee. Things like rent on the building, utilities, insurance, paying employees, paying an accountant to do your taxes so you don't screw up and go to jail.

I've never "run" a business, but I've worked at many Mom n' Pop stores, often times with less than 5 employees. I know how it goes. You don't need a huge facility to mix juice. Thus, you don't need $500/month worth of electricity. You don't need to pay $2000/month for rent for a building with a good location and visibility "downtown". You aren't paying employees $25/hour to measure ingredients and dump them in a bottle. You can hire an accountant to go over your spendings and revenue once a month. 10 hours of an accountants time isn't $1000 worth of labor. I fail to believe this is a "high cost/low profit" business arena.
 

lvm111

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Aug 20, 2013
663
916
Wylie, Texas
It's just ......ed to complain about prices of anything. You can buy a BMW, or you can buy a Kia. But you can't complain about the price of a BMW. It's just ridiculous, and absurd!

If you want a Kia, order your juices from Fasttech. $1.91 for 10 mls, AND free shipping. Even cheaper if you order more. I doubt if the majority of juices from B&M stores are any better than Fasttech. So what's the problem here?

best regards, larry mac
 
Last edited:

ambientech

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Sep 27, 2011
948
967
somewhere
HVAC business, the overhead is higher than a juice business but it lay's out what overhead does to the cost of a product or service.

Homeowner could buy a fan motor for their AC for $150. Install it themselves and all it cost them was the $150 and their time. The same motor cost me $80. I have to pay an employee to go to your house and replace motor. He makes $35 per hour and it took 2 hours to complete. It doesn't end there. I have to pay an accountant, rent on the building, utilities, insurance on the business, insurance for my employee, insurance on the van, maintenance on the van, and gas for the van, and the website. You wouldn't believe the taxes that have to be paid. I have to pay taxes on the business income, my income I even have to match my employee's taxes!! In the end I have to charge the customer $650.00 so the company can profit about $50. I still haven't been payed !!!!!
 

lvm111

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Aug 20, 2013
663
916
Wylie, Texas
Go back to the OP and this isn't about online vendors.

Then just order your juice from online vendors and quit your .....in! Only a newbe or a putz would buy juice made by a B&M anyway (at least most of the ones I've seen)! Although I've done it, so I guess I'm a putz! lol. :2cool:

best regards, larry mac

Edit by lm: the OP said "At the vape stores around me, and at a lot of retailers online", in his first post. So how did you even get that it isn't about online vendors?
 
Last edited:

Thunderball

Vaping Master
ECF Veteran
Verified Member
May 5, 2013
3,026
4,036
66
Grayson, Georgia
I owned a pawn shop for ten years. Three people ran it....... Me ,my wife and one employee. My monthly "Nut" was 7,800.00...... before we made a dime.

Just chiming in.......

I kinda feel sorry for these small Brick anf Mortar stores that are finally popping up, because I see their inventory and I dont see how many of them are going to make it. I really dont.
 
Last edited:

ambientech

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Sep 27, 2011
948
967
somewhere
I've never "run" a business, but I've worked at many Mom n' Pop stores, often times with less than 5 employees. I know how it goes. You don't need a huge facility to mix juice. Thus, you don't need $500/month worth of electricity. You don't need to pay $2000/month for rent for a building with a good location and visibility "downtown". You aren't paying employees $25/hour to measure ingredients and dump them in a bottle. You can hire an accountant to go over your spendings and revenue once a month. 10 hours of an accountants time isn't $1000 worth of labor. I fail to believe this is a "high cost/low profit" business arena.

Until you run a business yourself you have no idea the costs involved. I never said these juice vendors are not making a good profit. If they are doing it properly they are making a decent living. Anyone who runs their own small business should be making a decent living with all the long hours and hard work involved. Capitalism is what made the USA great and set it apart from the rest of the world. Too bad we have the give me generation destroying it :mad:
 

Jonathan Tittle

Unregistered Supplier
ECF Veteran
Sep 7, 2013
1,608
1,003
40
Johnson City, TN, USA
xanderjuice.com
Right, because the time it takes to order a bottle, hopefully sterilize it, the space where its stored, the lights and other equipment the vendor uses to mix it with like beakers, cylinders, and the energy and time it takes to take care of that equipment (again, hopefully at least washing it with hot water, preferably sterilizing it) don't cost these places anything.
You should go into business. Then all this overhead you won't figure into the cost of your juice will just show up out of thin air, you'll never have another utility bill and the juice mixing fairies will come by when you're done making money and take care of everything for you.

Sent from my XT901 using Xparent Cyan Tapatalk 2

I do own my own business, and if you'll re-read my other posts, you'll see that I am mentioning those costs to others in an attempt to explain whether online or B&M, there are other costs involved beyond just sticking chemicals in a bottle.

I have plenty of overheard, and my business is chemicals. Mixing them and making sure they don't explode when a firearm discharges them specifically, as well as making sure they do exactly what I say they will. If anything I'm more aware of the costs of DIY, being a startup and what all comes with it.

If that wasn't directed at me, then carry on :).
 

quiter

Senior Member
ECF Veteran
Jul 27, 2013
188
8,943
hanging around
I've never "run" a business, but I've worked at many Mom n' Pop stores, often times with less than 5 employees. I know how it goes. You don't need a huge facility to mix juice. Thus, you don't need $500/month worth of electricity. You don't need to pay $2000/month for rent for a building with a good location and visibility "downtown". You aren't paying employees $25/hour to measure ingredients and dump them in a bottle. You can hire an accountant to go over your spendings and revenue once a month. 10 hours of an accountants time isn't $1000 worth of labor. I fail to believe this is a "high cost/low profit" business arena.

Sorry but that is spoken from an employee's point of view. Talk to any mom and pop owner and ask them what their overhead costs are when they get to the point where they have five employees and you will hear the same stories. $10 an hour is just the beginning of what an employee costs. Add in unemployment insurance that is paid by the employer, Social Security, Medicaid, workman's comp, insurance etc. Then you have the work it takes with scheduling these people who may or may not have the greatest motivation to always show up to work for $10 an hour. Training them takes time and money too and just when they are trained they find a better job. Now you also have paper work to do on top of all of that. I honestly don't think anyone is getting rich making juice for you. If it was that easy there would be a whole lot more of them doing it for sure. Also this is not the kind of business that allows these people to take a vacation or have any kind of life but serving their customers half of whom are probably complaining about one order in ten and taking up more of their time.

Honestly if you owned a mom and pop store you would be singing a different tune.
 

ambientech

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Sep 27, 2011
948
967
somewhere
I owned a pawn shop for ten years. Three people ran it....... Me ,my wife and one employee. My monthly "Nut" was 7,800.00...... before we made a dime.

Just chiming in.......

I kinda feel sorry for these small Brick anf Mortar stores that are finally popping up, because I see their inventory and I dont see how many of them are going to make it. I really dont.

In my area they are popping up like gas stations did in the 90's. Two of them I frequent often and they are busy as hell!! One has just about everything one would want when it comes to Chinese gear. They sell juice at $15 dollars per 30 mil. The other that is my favorite carries high end mods, RBA's and RDA's. They carry Liquid Express juice which is pretty good but they also carry several premium juice lines. I just picked up 2 Kayfun Lite's for $250. Sure they cost a little more than I could have bought them online but I got try one before buying. Also they had them in stock unlike online :vapor:
 

Mitey F

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Jan 6, 2013
1,043
862
Michigan, yearning for home
Sorry but that is spoken from an employee's point of view. Talk to any mom and pop owner and ask them what their overhead costs are when they get to the point where they have five employees and you will hear the same stories. $10 an hour is just the beginning of what an employee costs. Add in unemployment insurance that is paid by the employer, Social Security, Medicaid, workman's comp, insurance etc. Then you have the work it takes with scheduling these people who may or may not have the greatest motivation to always show up to work for $10 an hour. Training them takes time and money too and just when they are trained they find a better job. Now you also have paper work to do on top of all of that. I honestly don't think anyone is getting rich making juice for you. If it was that easy there would be a whole lot more of them doing it for sure. Also this is not the kind of business that allows these people to take a vacation or have any kind of life but serving their customers half of whom are probably complaining about one order in ten and taking up more of their time.

Honestly if you owned a mom and pop store you would be singing a different tune.

As an "employee" I was in-the-know as to finances and the like. It was a family business, and I know what goes on. Just because you've owned a small business doesn't mean that you're some master of economics. LOTS of people do this. As for your statement "If it was that easy there would be a whole lot more of them doing it", you must be new to the internet. There ARE lots of them doing it.

I never said anyone was "getting rich" from it, but I bet a lot of the "bigger" juice companies are doing pretty damn well.
 

quiter

Senior Member
ECF Veteran
Jul 27, 2013
188
8,943
hanging around
As an "employee" I was in-the-know as to finances and the like. It was a family business, and I know what goes on. Just because you've owned a small business doesn't mean that you're some master of economics. LOTS of people do this. As for your statement "If it was that easy there would be a whole lot more of them doing it", you must be new to the internet. There ARE lots of them doing it.

I never said anyone was "getting rich" from it, but I bet a lot of the "bigger" juice companies are doing pretty damn well.

Again spoken like an employee. Just about every employee I have known that works at a small place thinks they know how to run the place. When in fact they see about half of what it really takes. Oh and I for one hope they are doing pretty damn well and so should you.
 

PNW Rider

Senior Member
ECF Veteran
Verified Member
Nov 3, 2013
288
340
Mukilteo, Wa
near me 12 bucks for 15ml and 20 bucks for 30ml, before tax, is the going rate. which imo, SUCKS. however these guys are selling out of juice and have to get their suppliers to expedite. i can understand brick and mortar is and expensive proposition but this seems to be the going rate for decent quality, online only juice retailers as well.
my personal solution is this: i buy 50/50 or higher PG juice with high nicotine and mix it with store bought VG. i like high VG because im not fond of throat hit and i like the big clouds. even though i am paying .75 cents per ml for juice it lasts forever and i get more enjoyment out of it because 50% pg is too much and burns/drys me out.
i also plan to buy larger diy quantity supplies from mountbakervapor or rts.
 

Stosh

Vaping Master
ECF Veteran
Oct 2, 2010
8,921
16,789
74
Nevada
OMG - in all these pages of posts, the outraged consumers and steamed-up small business owners haven't figured out the obvious??? :2cool:

Buy a computer, and a laserprinter gets thrown in for free, laserprinters are dirt cheap. If something breaks in them, it's cheaper to throw it away and get a new one, that pay to fix it. BUT go buy a couple of ink cartridges for it, you need a second mortgage...:laugh:

A B&M sells the ego / evod / mod whatever cheap enough to get it out the door, a loss leader, maybe even throw in a bottle of juice. The customers keep coming back for the juice.$$$$ ding, ding, ding...:facepalm:
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread