Liquid is insanely expensive.

Status
Not open for further replies.

fetalbounce

Senior Member
ECF Veteran
Oct 17, 2013
117
77
San Jose, CA
I'm not trying to convince you to DIY if you don't want to. But for everyone else reading along the thread who might be put-off by thinking they have to spend "hours upon hours developing flavors", it doesn't have to be that time consuming. There are some good stand-alone flavorings from the likes of capella and TFA and flavor west, where all it takes is 12 to 15% flavoring in your preferred base and you're done.

DIY can be whatever you want, it can be like concocting a gourmet meal from scratch or it can be as easy as mixing up a box of macaroni and cheese.

Nice. Can you post a shopping list?
 

Dan Knight

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Oct 29, 2013
942
7,116
Fort Wayne, Indiana, United States
Yeah, all those bottles on the shelves in the vape shops aren't mixed to order either.

They are at my local vape shop. They don't have any bottles on the shelf to sell. Whatever PG/VG ratio you want. Extra flavor shot if you want it. Nic strength you want. They'll even mix multiple flavors into one for you if that's what you want. They have a sample bar with 0 nic, PG/VG 50/50 so you can test the juices.

Are they a top of the line e-juice maker? No, but they're pretty damn good. Friendly, knowledgeable, and just good folks.
 

drivesbarefoot

Full Member
Verified Member
Aug 9, 2013
50
59
Cedar Falls, Iowa USA
I started DIY because I was tired of paying for ejuice blends I thought I'd like but turned out I didn't. But I figured it was all part of "research" and eventually thought I'd find one that was awesome. Which I did, and for that one I will still pay premium price for because it is special even though the rest of my juices are mostly DIY and those have been good too. I don't use that special one every day, I save it for the occasional evening or whenever. Also, the vendor I bought from uses premium tinted glass bottles and looking online for my DIY, these sell for over $1 alone which adds to the cost of ejuice from a vendor.

However, there is a way to DIY without mixing nic, PG, VG and buying all the supplies and save tons of $!. I bought 250 ml bottles of single premixed flavors at Heartland Vapes, you can get single flavors for 28.99 for 250 ml. I bought my three favorite flavors with my specified nic strength. I can vape these flavors as stand-alones but the three flavors I like compliment and go well with each other - so sometimes I put of squirt of this and a squirt of that in my clearo and change my flavor. I never measure it out, because I know I like these flavors together and it always tastes good to me but is different every time. Just that method alone turns out to be quite cheap at around .11-12 cents per ml. The only thing with Heartland Vapes is they don't specify what PG/VG ratio it is. I vape 50/50 and whatever their ratio is, it doesn't seem to be noticeably different one way or the other, for me anyway at 50/50.

I still mix my nic, PG and VG recipes too, but sometimes I need a break from that and just go to my "go to" bulk flavors which happen to be pineapple, banana and coconut mango. All someone would need to do is buy smaller bottles to put the bulk liquid in, but anyone who has been buying from a vendor probably already has empty bottles that would work once washed out well.
 

fetalbounce

Senior Member
ECF Veteran
Oct 17, 2013
117
77
San Jose, CA
Buy online you can find deals I just ordered 90ml for $30.It they are a small store they can't give it away or match large outfits. I sometime spurge and order from Velvet Cloud when they have a deal because their liquid to so good, nobody else comes close.

Where did you buy 90ml for $30?
 

KjAthena

Vaping Master
ECF Veteran
Verified Member
Aug 10, 2013
3,803
5,625
Tampa Bay
They look pretty good to me. I would give their stuff a try.
if you dont want to portal stalk Giant Vapes does offer some of the line...but it wont have the awesome packaging that makes AiV vapemail such a treat :)

Creme Brulee from Nickoticket is one of my must haves as well
 

fetalbounce

Senior Member
ECF Veteran
Oct 17, 2013
117
77
San Jose, CA
Your in the states and you think juice is expensive ? Really ? Try living on the other side of the world !

I can't buy nicotine e-juice here, there is 1 guy making e-juice here in New Zealand without nicotine for legal reasons and he is charging almost as much as premium American vendors for juice which isn't even close to the same quality, not even from the same planet sort of thing :mad:

Man, that stinks. Have you looked into making your own nicotine juice from tobacco?
 

ambientech

Super Member
ECF Veteran
Verified Member
Sep 27, 2011
948
967
somewhere
$1 per mil at a B&M is to be expected. They have tons of overhead that someone mixing up juice in their bathtub doesn't. I will happily pay $1 per mil when it is a premium complex flavor and I get to try it before buying. When I add up all the juice I ordered online that absolutely sucked and was unvapable my price per mil was way above $1 per mil.
 

Criticalmass

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
). As a DIY'er, do you buy glass bottles, drippers, labels and boxes in bulk?

Right, so as a DIY, it is more expensive. If you run a business and you pay MORE for bulk pricing then you are doing it wrong. I also ran my own business and buying in bulk always netted me a very nice discount.

Smaller vendors who don't move as much product will tend to pay more for their ingredients unless they are using ingredients so rare that the price stays the same or goes up. Smaller vendors also spend more time mixing because their flavors tend to be more complicated to make (the good ones anyway).

And even many of those smaller vendors manage to sell for a LOT less than 1 dollar per mil. So certain big brand companies that sell and are very expensive?....

When you are selling your liquids at the same price as a WTA liquid which involves a more complicate extraction process and only a few vendors sell it in the entire country then you might just be charging too much.

However, you can charge whatever customers will pay, and I guess some of them will justify those expenditures by coming here and taking every opportunity to knock any other popular brand that charges a lot less. :/ If you want to pay higher prices so be it. I have some Halo stuff I might get eventually which is pretty high IMO, but I'm not going to buy it and then come here and talk about how everything else is crap just to make myself feel better. lol.
 
Last edited:

bones1274

Ultra Member
ECF Veteran
Verified Member
Oct 28, 2010
1,084
1,835
florida
All the folks on ECF that complain about the high cost of liquid, I am willing to bet that many of them spend $100, $200, $300+++ on eating out each month. Could they make the same food, probably better, at home for a fraction of the price? Absolutely! But we still like to go out and splurge and try a different steak or burrito or salad than we make for ourselves. Try as hard as I might, I cannot make an exact copy of Micky D's fries at home. It's no different with liquid.

As for $1 per ml or more? It's whatever the market will support and what people are willing to pay. As long as folks are willing to pay those prices, the price will not drop.

And apparently, the market can support quite a high price right now. Here is a vendor that charges $79.99 for 10 ml when its not on sale. Yes, you read that right, $8.00 per ml! Customers and the market are obviously supporting that price or they would not be in business right now, or they would be drastically dropping their price far below their current sale price.

E-Liquid - Classic Flavors
 

drivesbarefoot

Full Member
Verified Member
Aug 9, 2013
50
59
Cedar Falls, Iowa USA
If you think liquids are expensive now, just wait until you're paying the tax of one or two packs of cigarettes for every milliliter. All the cigalike vendors making ridiculous claims about their 1 ml cartos equaling 1-1/2 to 2 packs of cigarettes may come back to bite us all.

Good point, hadn't thought about that yet!
 

WillyZee

Vaping Master
ECF Veteran
Verified Member
Sep 23, 2013
9,930
36,929
Toronto
on liquids? :blink:
do they grind diamonds up in that? :blink:
I could never spend that much on liquids in a day... not in a month of Sundays! How do you consume that much liquid?

I am referring to people that are vaping $30 juice ... 5-10 ml a day.

There are a lot of people that have never heard of a MBV and think the local B&M is it ... then, there are people who are vaping a $10 disposable daily, or a couple of Blu carts daily.
 

Thunderball

Vaping Master
ECF Veteran
Verified Member
May 5, 2013
3,026
4,036
66
Grayson, Georgia
No washing plastic bottles for me. You can get 50 ten Ml plastic bottles on ebay for 8 bucks shipped...You can get Nice Cobalt Blue 30Ml bottles with glass droppers that cost 14 bucks for 12 of them.

I use the 10ml bottles to make 5 ml samples when trying to concoct new juice's ( most DIYers make smalll samples when tweeking mixtures) and will fill them up to give to many friends that vape. I dont charge anyone for this. Its just fun to me to DIY....there are a few hundred recipies in this very forum. Ill gtell you another thing.... A HUGE amount of juice makers started right here in these forums and you can find hundreds of their old posts and shared recipies.

I dont have a point here to make...Im just rambling !!! :D

If you get interested, I would suggest start with any one of the DIY forum threads and read them from the first post to the last ( most current )...it will take a you a few hours. Choose maybe the TFA flavoring thread, or the Hangsen thread or any of the others. There is a TFA recipie thread that is really good as well as others.

Or just buy whatever juice floats your boat from your favorite vendor. The thing is, We here on the ECF are 1000 times more educated than the average vapor on the street.......all of this info from Buying hardware from FT or knowing which American Vendors have the best price on what ever at any given time are in these threads. We all have the upper hand and I just think that is great !!

OK....Im done now. Carry on... :blink:
 
Last edited:

Caridwen

ECF Moderator
Senior Moderator
Supporting Member
ECF Veteran
Verified Member
Jan 15, 2011
7,984
5,521
$1 per mil at a B&M is to be expected. They have tons of overhead that someone mixing up juice in their bathtub doesn't. I will happily pay $1 per mil when it is a premium complex flavor and I get to try it before buying. When I add up all the juice I ordered online that absolutely sucked and was unvapable my price per mil was way above $1 per mil.

Why the bathtub analogy? Expensive doesn't mean it's good and cheap doesn't mean it's made improperly.
 
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread