Heh, I knew having kids would come in handy some day! They set me up with the goods, because they wanted to see me at least cut back on the nasties. I took the ball and ran with it, found ECF, got edumacated and because we are pretty much on a fixed income and I can't work, frugal is our buzzword. After my 510 died I got a Tornado (EGO clone) pass-through for $19.00 and was able to use my 510 carts and attys on it. If there was a good sale with free shipping I would pick up a couple of cartos to try, or a few flavors @5 for $6 cuz I started off DIYing since 1) I already had VG & quite a few flavors for baking (Lorann & Wilton) and 2) It was a much cheaper option than buying premixed, 3) I have that mad scientist in me that loves to experiment, 4) I could make it the exact strength and flavor I wanted and knew exactly what went into it, and 5) I mix for my son too, so he pays for a lot of the supplies! Works for me!!! I will also admit to pressure washing out my cartos with hot water followed by a high proof alcohol, which I then set out in the Florida sun to dry out for a day or 2. Sometimes I have to use a toothpick or something similar to re-center the central hole or tube, but it almost always works! I was hating the idea of tossing them when the coils were still working but they were getting progressively harder to draw on to the point of sucking juice on each inhale. Yuck! If you want to know if a solution exists in regards to vaping, google it! Chances are you will be directed to ECF or YouTube!
Anyway, the whole point of this is if I had unlimited funds, I could have a field day trying out stuff to my hearts content, but I can't, so it's my way or no way. I'm cool with that because...I'm (almost) not smoking!!! Before vaping, smoking the bargain brand I (or I should say hubby) was spending about $240 a month at 2pad!!! I've not done the monthly break down on what vaping cost per month, but I know it is a tiny fraction of the above! Even if I added in my one "extravagance" of cartos, say 2 packs of 5 per month (and for me that is a lot) tops out at $15, and my monthly allotment of nicotine? Got me there cuz I buy in big bottles and mix for 2 people and don't really keep track of how much or how long, but lets just say another $15? Oooo that's $30.00 a month! Even in the ridiculous and highly unlikely event I had to replace my pass-through every month, (so far it's lasted 9 mos.) I'd still be under 50 bucks! I take it back, by biggest expense is the couple packs of nasties I still buy a month because I just can't kick the .......s! Though it is only a few a day, it is still a few too many and I hate the idea that they still own me when I like vaping so much better. I don't get it. I think there is a lot to be said for WTA's, but that is a whole other topic! Happy (and economical?) vaping!