Lets see
Removing the playing and impulse buys tnat really are not needed.
I use rba's a few were bought from! Fasttech for like 12-15 bucks over a year ago, we won't talk about the authentics for this though. My kraken has got to be closing in on two years, best 11 bucks ever.
I think i paid 21 bucks for a 250ft spool of wire like 16 months ago, that im still working on, i think its actually been longer then that.
10 meters of silica is like 8 bucks stainless mesh was 9 a square foot over a year ago down to my last inches of mesh finally( 2 or 3 more wicks that easily last a month or more)
The initial setup for juice in bulk was probably around 140ish almost 2 years ago, just opened my second gallon of pg last week still have about a 100ml of 100 mg in the freezer so around 16 dollars per pint to make juice probably much cheaper.
So if you remove the buying to just play with stuff that catches my eye my actual maintenance cost for the past 18 months has been probably the 12 dollars for the new roll of silica last month
I know its not easy to come up with money for bulk supplies but when i started i put money in a jar with the amount i needed written on top, once i hit that, i started buying in bulk and havent looked back.
Rebuilding and making juice really is the cheapest option and will save you tons of money if you stop impulse buying.