And Malt-o-Meal!Well, let me join the rank of weirdos......love me some oatmeal. Also love cream of wheat!
And Malt-o-Meal!Well, let me join the rank of weirdos......love me some oatmeal. Also love cream of wheat!
ok.....do one you math whizzes wanna tell me what my cost per ml is?
I bought a gallon of pg and one of vg 50.00 say 60.00 for a liter of 100mg nic, not really sure what the shipping will be so I'm including 10.00 in the 60.00, figure that will also take care of shipping on the flavoring. My flavorings were 2.10 for 10 mls and I typically use 3-5% in my juice, so I reckin say 4% flavoring. I will run out of vg before pg, so not sure how that will figure in there. I make my base at 70 pg and 24mg nic.
Ya'll can keep your Oatmeal and Cream of Wheat - I am gonna stick with Grits...
Actually, I like grits, too! There is very little I don't like.......two foods I can think of that actually make me queasy thinking about them are red beets and lamb! Bodies react to certain foods cause of their needs....and I do NOT need beets or lamb!Ya'll can keep your Oatmeal and Cream of Wheat - I am gonna stick with Grits...
I do NOT need beets or lamb!![]()
Ohh I love oatmeal too good and healthy a full cup of oats nuked up nice and about 1/4 stick of butter and a few spoons of sugar. A healthy breakfast.Me it is flat out an allergy to fish, seafood and shellfish. So the capsules were never an option. I actually have normal cholesterol. This is more of a lets prevent getting a problem.
Walnuts might be an option. My case stirred into the morning oatmeal. Yeah I am a wierdo I actually LIKE oatmeal. Mind you I sweeten mine with dried cranberrys and sliced fresh apple. LOL
Just figured out the cost for me to make a 120 ml bottle of vanilla custard.
Including flavoring, nic and PG/VG. And I buy my pg/vg expensive at Amazon. 12.44 I think per quart.
Well it is a total cost of 1.64 for 120 ml.
I figured per ml cost of the flavorings involved and the PG/VG and the Nic. and Wala! 1.64
Bout done on hardware. Just need to order some spare parts for Subtank Mini's.The more you vape the more you save, the more you save, the more 'shiny stuff' you can buy.![]()
3900 got the entry right and another phoney name Aaron Henry wasn't Henry Aaron, Hank AaronI've won a lot on ecf in smaller contests, but I can't even imagine how many 1000's enter that one. Still, you've got as much chance as anyone else. Don't cost nuttin to enter
Bout done on hardware. Just need to order some spare parts for Subtank Mini's.
Will get some PG/VG and flavoring along but am set for at least a year in that area too.
Will get one more liter of nic. That will put me up to 15 + years worth.
Will have to buy some more Sallys Salon Coil cotton in about 5 years. That stuff looks just like cotton bacon when I cut it into lengths....
Might get one more Subox Mini... And maybe another VTC MIni.
Just figured out the cost for me to make a 120 ml bottle of vanilla custard.
Including flavoring, nic and PG/VG. And I buy my pg/vg expensive at Amazon. 12.44 I think per quart.
Well it is a total cost of 1.64 for 120 ml.
I figured per ml cost of the flavorings involved and the PG/VG and the Nic. and Wala! 1.64
Nic is .04/mlRobert,
Think ya might be a decimal point off... just saying.
But, if you're right, ya gotta share your sources, PLEASE!!!
No beets for me, either.Actually, I like grits, too! There is very little I don't like.......two foods I can think of that actually make me queasy thinking about them are red beets and lamb! Bodies react to certain foods cause of their needs....and I do NOT need beets or lamb! [emoji38]
Brown sugar!Ohh I love oatmeal too good and healthy a full cup of oats nuked up nice and about 1/4 stick of butter and a few spoons of sugar. A healthy breakfast.